W poniedziałek, 2 września o godz. 11:00, odbędzie się otwarcie Akademickiego Centrum Technologii Podwodnych, Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni, ul. Jana Grudzińskiego 4, 81-125 Gdynia
Akademickie Centrum Technologii Podwodnych to jeden z najnowocześniejszych ośrodków tego typu w Europie. Placówka połączy zadania szkoleniowe i badawcze. Stanie się też ważnym elementem w natowskim systemie ratowania załóg uszkodzonych okrętów podwodnych.
Uruchamiane w dniu 02 września 2024 roku Akademickie Centrum Technologii Podwodnych AMW (ACTP) będzie jednostką organizacyjną uczelni, która będzie wykonywała zadania jednostki wojskowej, ośrodka dydaktycznego na poziomie akademickim oraz wojskowego ośrodka naukowo-badawczego.
W zakresie zadań jednostki wojskowej Centrum będzie utrzymywać brzegowy punkt systemu ratowania załóg okrętów podwodnych zgodnie ze STANAG 1309 przy pomocy posiadanych obiektów hiperbarycznych i wyspecjalizowanej kadry, co wynika wprost z zobowiązań sojuszniczych. Ponadto w koordynacji z Dowództwem Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych pracownicy Centrum będą brać udział w pracach NATO, poprzez zespoły związane z działalnością podwodną i ratowniczą na morzu (Underwater Diving Working Group; Submarine Escape and Rescue Group).
Pracownicy Centrum będą także wspomagać SZ RP poprzez pracę w zespołach zadaniowych związanych z opracowaniem wymagań taktyczno-technicznych dla nowego sprzętu wojskowego przeznaczonego do wykonywania działań podwodnych oraz będą współuczestniczyli w pracach komisji kwalifikacyjnych itp.
Ponadto, jako zadania jednostki wojskowej Centrum będzie gromadzić dane dotyczące ulepszeń i nowości w dziedzinie sprzętu nurkowego oraz śledzić osiągnięcia i działania nurków sił własnych i państw obcych w tym zakresie, dzięki czemu będzie mogło generować założenia do prac badawczych oraz do zmian w obowiązujących instrukcjach, dokumentach eksploatacyjnych i normatywnych.
W zakresie zadań ośrodka dydaktycznego na poziomie akademickim Centrum będzie zajmować się kształceniem kandydatów na żołnierzy zawodowych na kierunku mechatronika w specjalności prace podwodne, którzy z chwilą ukończenia studiów drugiego stopnia będą posiadać wojskowe kwalifikacje młodszego nurka i kierownika nurkowania. Ten tryb szkolenia wdrożono już w uczelni, pierwsi absolwenci tego kierunku ukończyli studia w roku 2023.
Więcej informacji: Akademickie Centrum Technologii Podwodnych
źródło/fot: AMW, ACTP