Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja Inne Technologie

Otwarcie Akademickiego Centrum Technologii Podwodnych

W poniedziałek, 2 września o godz. 11:00, odbędzie się otwarcie Akademickiego Centrum Technologii Podwodnych, Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni, ul. Jana Grudzińskiego 4, 81-125 Gdynia

Akademickie Centrum Technologii Podwodnych to jeden z najnowocześniejszych ośrodków tego typu w Europie. Placówka połączy zadania szkoleniowe i badawcze. Stanie się też ważnym elementem w natowskim systemie ratowania załóg uszkodzonych okrętów podwodnych.

Uruchamiane w dniu 02 września 2024 roku Akademickie Centrum Technologii Podwodnych AMW (ACTP) będzie jednostką organizacyjną uczelni, która będzie wykonywała zadania jednostki wojskowej, ośrodka dydaktycznego na poziomie akademickim oraz wojskowego ośrodka naukowo-badawczego.

W zakresie zadań jednostki wojskowej Centrum będzie utrzymywać brzegowy punkt systemu ratowania załóg okrętów podwodnych zgodnie ze STANAG 1309 przy pomocy posiadanych obiektów hiperbarycznych i wyspecjalizowanej kadry, co wynika wprost z zobowiązań sojuszniczych. Ponadto w koordynacji z Dowództwem Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych pracownicy Centrum będą brać udział w pracach NATO, poprzez zespoły związane z działalnością podwodną i ratowniczą na morzu (Underwater Diving Working Group; Submarine Escape and Rescue Group).

Pracownicy Centrum będą także wspomagać SZ RP poprzez pracę w zespołach zadaniowych związanych z opracowaniem wymagań taktyczno-technicznych dla nowego sprzętu wojskowego przeznaczonego do wykonywania działań podwodnych oraz będą współuczestniczyli w pracach komisji kwalifikacyjnych itp.
Ponadto, jako zadania jednostki wojskowej Centrum będzie gromadzić dane dotyczące ulepszeń i nowości w dziedzinie sprzętu nurkowego oraz śledzić osiągnięcia i działania nurków sił własnych i państw obcych w tym zakresie, dzięki czemu będzie mogło generować założenia do prac badawczych oraz do zmian w obowiązujących instrukcjach, dokumentach eksploatacyjnych i normatywnych.

W zakresie zadań ośrodka dydaktycznego na poziomie akademickim Centrum będzie zajmować się kształceniem kandydatów na żołnierzy zawodowych na kierunku mechatronika w specjalności prace podwodne, którzy z chwilą ukończenia studiów drugiego stopnia będą posiadać wojskowe kwalifikacje młodszego nurka i kierownika nurkowania. Ten tryb szkolenia wdrożono już w uczelni, pierwsi absolwenci tego kierunku ukończyli studia w roku 2023.

Więcej informacjiAkademickie Centrum Technologii Podwodnych

źródło/fot: AMW, ACTP

Zobacz podobne

Wiceminister infrastruktury: do 2030 powstanie 19 zbiorników retencyjnych w płd. i środk. Polsce

JJ

Ruszyło koszenie dna Łyny; utrudnienia dla kajakarzy i wędkarzy

AZ

Do Gdyni drogą morską przybył transport czołgów K2

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie