Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Morska Jednostka Rakietowa na ćwiczeniach Northern Viking 2024


Moduł Bojowy polskiej Morskiej Jednostki Rakietowej bierze udział w międzynarodowym ćwiczeniu Northern Viking 2024. Northern Viking są skoncentrowane na ćwiczeniu obrony strategicznie położonej Islandii i szlaków komunikacyjnych na Atlantyku.

Wspólne ćwiczenia mają na celu wzmocnienie sojuszniczej i narodowej interoperacyjności zarówno w obliczu zagrożeń militarnych, jak i wojny hybrydowej. Northern Viking 2024 trwające od 26 sierpnia do 3 września b.r., jest organizowane przede wszystkim wokół bazy w islandzkim Keflaviku.

Celem ćwiczenia jest koordynacja, zwiększanie interoperacyjności i gotowości sił USA, europejskich sojuszników oraz służb Islandii do ew. obrony Islandii – wyspy strategicznie położonej na północnym Atlantyku – i przebiegających nieopodal szlaków komunikacyjnych, przede wszystkim łączących Europę z Ameryką Północną.


Islandia jest jedynym członkiem NATO bez własnych sił zbrojnych, co sprawia, że ćwiczenia tego typu są niezwykle ważne. Obrona wyspy opiera się wyłącznie na wsparciu sojuszników. Mimo braku własnej armii, Islandia „rekompensuje” to swoim strategicznym położeniem. Bazy na jej terytorium, zwłaszcza baza w Keflaviku, są kluczowe dla operacji amerykańskich i innych sojuszniczych samolotów na północnym Atlantyku oraz w rejonie Arktyki. Dodatkowo, Islandia odgrywa ważną rolę w komunikacji między Europą a Ameryką Północną, gdyż wiele tras lotniczych łączących oba kontynenty przebiega nad jej terytorium lub w jego pobliżu.

Morska Jednostka Rakietowa przeznaczona jest do zwalczania okrętów przeciwnika, osłony głównych Baz Morskich Marynarki Wojennej, rejonów dogodnych do lądowania desantu morskiego oraz ważnych obiektów wojskowych i przemysłowych rozmieszczonych na wybrzeżu. Ze względu na posiadane możliwości manewrowe oraz dużą skuteczność ognia, MJR odgrywa znaczącą rolę w zapewnieniu swobody działania własnych sił okrętowych w akwenie Morza Bałtyckiego. MJR zdolna jest, we współdziałaniu z głównymi siłami morskimi Marynarki Wojennej, do obrony wybrzeża morskiego, osłony morskiej komunikacji na przybrzeżnych torach wodnych oraz wsparcia działań bojowych Marynarki Wojennej i Wojsk Lądowych w operacjach obronnych. MJR bazuje na elementach systemu NSM zintegrowanych z podwoziami JELCZ. Za znaczącą część dostaw w ramach pozyskiwania dwóch kolejnych MJR będą odpowiedzialne podmioty polskiego przemysłu obronnego.

Obecnie w Wojsku Polskim funkcjonują dwa dywizjony ogniowe wraz z niezbędnym sprzętem towarzyszącym, które funkcjonują w ramach Morskiej Jednostki Rakietowej (MJR). Utworzenie MJR wpłynęło na zwiększenie zdolności operacyjnych Marynarki Wojennej RP w obszarze systemów zwalczania celów nawodnych i naziemnych, a także zwiększyło jej zdolności odstraszania i rażenia.

Źródło: Polska Morska / z mediów Fot.: Wojsko Polskie

Zobacz podobne

Zagroził, że zrobi sobie krzywdę. Akcja ratunkowa na promie TT Line

BS

Inauguracja roku akademickiego 2024/2025 na Politechnice Morskiej w Szczecinie

KM

Nie tylko kontenery! Wyjątkowy przeładunek w Baltic Hub

PL

1 komentarz

Adaź 30 sierpnia 2024 at 13:24

3 litery jedna miłość – MJR

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie