Szczecin był pionierem zmian w naszym kraju. W piątek, 30 sierpnia pod bramą Stoczni Szczecińskiej odbyły się uroczystości upamiętniające 44. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych, wzięli w nich udział uczestnicy historycznych wydarzeń z Sierpnia 1980, oraz mieszkańcy i władze szczecina. W trakcie obchodów przypomniano ich znaczenie oraz wpływ na współczesną Polskę.
Muzyczny hołd dla uczestników Sierpnia’80 i Sierpnia’88 złożyła w piątek w Szczecinie Opera na Zamku. W czasie koncertu „Sierpniowe Przełomy” ze sceny można było usłyszeć najsłynniejsze kompozycje z polskich filmów i seriali. Koncert odbył się również w Świnoujściu w Amfiteatrze imienia Marka Grechuty i po raz 9. w niedzielę w Szczecinie na placu Solidarności.
30 sierpnia 1980 r. w świetlicy Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego władze komunistyczne podpisały porozumienie z przedstawicielami strajkujących załóg regionu, co zakończyło strajki na Pomorzu Zachodnim. Dokument przeszedł do historii pod nazwą Porozumienia Szczecińskiego i w pierwszym punkcie mówił o powołaniu samorządnych związków zawodowych.
Porozumienie Szczecińskie zakładało, że komitety strajkowe przekształcą się w Komisje Robotnicze, które przeprowadzą wybory do władz niezależnych organizacji pracowniczych. Protokół mówił też o ochronie podstawowych praw ludzi pracy i obywateli, zakazie represji wobec działaczy związkowych i politycznych (o ile w sposób przestępczy nie będą godzili w interesy PRL), a także o dostępie Kościoła do mediów. Porozumienie zobowiązywało rząd do wydania w postaci broszur „Paktów Praw Człowieka” i „Aktu Końcowego Konferencji w Helsinkach”.
Wiele punktów protokołu dotyczyło spraw socjalno-bytowych: poprawy zaopatrzenia w produkty spożywcze, wzrostu rent i emerytur, świadczeń socjalnych, a także podwyżki płac. Rząd zobowiązywał się do stworzenia specjalnego programu mieszkaniowego. Postanowiono również uczcić ofiary Grudnia ’70 poprzez umieszczenie tablicy pamiątkowej koło bramy głównej stoczni.
Następnego dnia po zawarciu Porozumienia Szczecińskiego – 31 sierpnia, w sali BHP Stoczni Gdańskiej wicepremier Mieczysław Jagielski oraz Lech Wałęsa podpisali porozumienie pomiędzy Komisją Rządową a MKS, reprezentującym już około 700 zakładów z całej Polski.
Źródło Polska Morska z mediów fot. Wikipedia