Dopiero po godzinie 14 rozpoczęły się pierwsze wyścigi mistrzostw Polski klas nieolimpijskich w Pucku. Zapowiadało się dalsze oczekiwanie na wodzie, ale zmiana kierunku o 180 stopni odmieniła dzień. Wprawdzie komisje regatowe każdej z trzech tras musiały chwilę poczekać na ustabilizowanie warunków, to na jakiś czas pojawiło się solidne 15 węzłów. Niestety nie wystarczyło na długo i kolejne wyścigi rozgrywane były w coraz słabszym wietrze.
Rywalizację o tytuły mistrzów Polski rozpoczęło ponad 400 zawodników i zawodniczek w klasach ILCA 6, 420, Europa, IQFJ, IQFML, 29er, MOTH, Nacra 15 i HC16.
Najdłużej na wodzie były dzisiaj zawodnicy z klasy 420, ILCA 6 i Europa. Żeglarze i żeglarki z klasy ILCA startują w trzech flotach, bowiem do regat zgłosiło się ponad 140 zawodników! Po trzech wyścigach prowadzi Filip Olszewski (MKS Dwójka Warszawa), który kilka dni temu zdobył złoty medal mistrzostw Polski w sprincie. Na drugim miejscu plasuje się Filip Jarosiewicz (Sejk Pogoń Szczecin), a na trzecim Iwo Barański (AZS UW). Najwyższej wśród kobiet jest Zofia Pospieszna na 11 miejscu (AZS Poznań).
Wśród 55 zawodników w klasie Europa na górze tabeli znajduje się Michał Sitko (YKP Kraków), który prowadzi tylko jednym punktem nad Łukaszem Włochem. Na trzeciej pozycji jest Jeremi Zimny (Wolsztyński Klub Żeglarski).
– Moim zdaniem na wodzie było bardzo fanie. Warunki były wymagające, wiatr był zmienny. Startuje około 50 Europ, w tym dużo juniorów i wszyscy podnoszą swój poziom z roku na rok – opowiada Łukasz Włoch (Klub Żeglarski Mewa) i tłumaczy, co najbardziej podoba mu się w klasie Europa:
– Łódka jest finezyjna. Można dużo zrobić z żaglem, jest trochę regulacji, jest fajna jazda na pełnym, ale tego cały czas się uczę – dodaje.
W klasie 420 bez konkurencji byli bracia Szczukowcy Jeremi i January (CHKŻ Chojnice), którzy wygrali wszystkie wyścigi. Na drugiej pozycji plasują się Mikołaj Bujalski i Maksymilian Rybicki (Nauticus Olsztyn), zaś na trzecim koleżanki z klubu Weronika Marszalik i Marta Juńczyk.
W klasie 29er w składach załóg zaszły duże zmiany. W tegorocznych mistrzostwach nie wystartowała tegoroczna mistrzyni świata World Sailing, mistrzyni Europy w klasie 29er – Ewa Lewandowska, zaś jej dotychczasowy załogant Krzysztof Królik żegluje z Bartoszem Żmudzińskim. Nowa załoga, która zdecydowanie zaskoczyła to duet braci – Ignacy i August Sobczak (Sailing Legia/ Chkż Chojnice), którzy wygrali dwa z trzech wyścigów. Warto zaznaczyć, że sternik Ignacy jest najmłodszym zawodnikiem z floty i liczy dopiero 12 lat! Na drugim miejscu prowadzą pretendentki do medalu – Alicja Tutkowska i Alicja Dampc (YKP Gdynia/ CHKŻ Chojnice), zaś na trzeciej pozycji plasuje się Jakub Kuraś i Fabian Kocięda (Jacht Klub Wielkopolski/ UKS Opti CWM Gdynia).
W rywalizacji w klasie Nacra 15 triumfuje Michał Trafalski z Józefem Krasowskim, którzy wyprzedzają Makarego Gałkę i Antka Reszkę (drugie miejsce) oraz Nelę Dźwigalską i Mikołaja Figurę (trzecie). Wszyscy reprezentują UKS Navigo Sopot.
– Największym wyzwaniem dla naszej załogi było wdrożenie się w tryb regatowy, ponieważ mieliśmy dłuższą przerwę, więc musieliśmy się dostosować. Dlatego z pierwszych dwóch wyścigów nie jesteśmy zadowoleni, ale ostatni poszedł nam lepiej. Staraliśmy się myśleć bardziej o wygranej niż o 2 miejscu, więc dzisiejsze pozycje 4,2,1 nas nie zadowalają – opowiada Makary i dodaje co zamierzają poprawić:
– Musimy się starać wcześniej schodzić na wodę, żeby mieć czas na rozgrzanie się i musimy dopracować same startowanie i łapanie prędkości na genakerze, bo to nam najmniej wychodzi.
W Hobie Cat 16 Roksana Hrycyna i Maciej Cesarz (UKS Navigo Sopot) prowadzą przed Michaliną Klimczak i Janem Czuchem (Stowarzyszenie Port Mechelinki) oraz Natalią Kołodziejską, która żegluje z Lilią Hrynkiewicz (UKS Navigo Sopot).
Na klasie Moth zwycięża Maciej Żarnowski (UKS Navigo), który wygrał wszystkie (dwa) wyścigi. Na drugim miejscu plasuje się Mikołaj Chłopek (77 Racing Club), a na trzecim Łukasz Machowski (MKS Dwójka Warszawa). Na więcej startów niestety nie starczyło wiatru.
Najtrudniejsze warunki zdecydowanie mieli zawodnicy z klasy iQFOiL, którzy borykali się ze zmianami wiatru i różnicami w sile. Początkowo próbowano rozegrać wyścigi flotowe, zaś poźniej zmieniono format regat na slalomowy.
Po trzech wyścigach, w kategorii mężczyzn U19 prowadzi Jakub Guźlecki (Centrum Żeglarskie Szczecin), który jak na razie rzutem na taśmę prowadzi nad sopocianom – Maciejem Dąbkiem i gdańszczaninem Igorem Lewińskim. W młodszej kategorii U15 na prowadzeniu jest Marcel Szwaj przed kolegą z klubu Aleksem Kowalewskim (obaj Sopocki Klub Żeglarski) oraz Nikodem Bajanem (UKS Szturwał Kalisz).
Wśród kobiet U19 po dwóch wyścigach prowadzi Martyna Duzowska (Sopocki Klub Żeglarski) przed ubiegłoroczną mistrzynią Polski w klasie iQFOIL – Marią Rudowicz (UKS Szturwał Kalisz). Na trzeciej pozycji plasuje się Sonią Maliszewska (Sopocki Klub Żeglarski). W klasyfikacji U15 udało się przeprowadzić tylko jeden wyścig, który zwyciężyła Oliwia Mroczkowska (Sopocki Klub Żeglarski).
Na trasie klasy iQFOiL Max Pawłowski sędzia regat, poza niestabilnymi warunkami widział także inne przeszkody, z którymi musieli sobie radzić zawodnicy.
– Akwen nie jest łatwy, poza sieciami, które się zdarzają na trasie, mamy dużo trawy morskiej, która pływa po powierzchni, a w takiej klasie jak iQFOiL to wyjątkowo przeszkadza zawodnikom. Niektórzy radzą sobie z tym lepiej, niektórzy gorzej, ale jest to dodatkowy element gry – komentuje Pawłowski.
Podczas regat odbywa się szkolenie w ramach Akademii Rozwoju Zawodnika „Od zawodnika do sędziego”, w którym biorą udział cztery osoby.
– Na statku komisji regatowej mamy bardzo liczną ekipę, bardzo młodą kadrę, co cieszy. Są byli zawodnicy kadry narodowej, a może przyszli. Wszyscy się uczymy w tym bogatym składzie i rozwijamy – tłumaczy Max Pawałowski.
Jednym ze stażystów jest Szymon Stencel, który dzisiaj pracował na trasie windsurfingowej.
– Na statku komisji regatowej odnajduję się bardzo dobrze. Sędzia Max bardzo ciepło mnie przywitał i wytłumaczył dokładnie, czym mamy się zajmować. Wytłumaczył każde stanowisko. Ja zostałem wyznaczony do mierzenia wiatru, co chyba na razie dobrze mi idzie.
Wyniki Mistrzostw Polski: https://events.pya.org.pl/mistrzostwa-polski-2024-cz-1-klas-nieolimpijskich,e121
Źródło PZŻ Fot. Bartosz Modelski
Organizatorem Mistrzostw Polski w Sprincie, klasach olimpijskich i nieolimpijskich oraz Wingfoil jest Polski Związek Żeglarski.
Współorganizatorem wydarzenia jest Samorząd Województwa Pomorskiego, a gospodarzem Miasto Puck.
Partnerem Głównym jest Ministerstwo Sportu i Turystyki i PGE Polska Grupa Energetyczna, a Partnerem Motoryzacyjnym Plichta Volkswagen Samochody Dostawcze / Grupa Plichta.
Wśród Partnerów znajdują się także Unique Boutique, Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy, Porcelana Stołowa Lubiana, Texet Polska oraz Invest Puck.
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawują Wirtualna Polska, żeglarski.info, nowezagle.pl oraz Tawernaskipperów.pl.
Patronat honorowy nad Mistrzostwami objął Marszałek Województwa Pomorskiego, Mieczysław Struk.