Polski Portal Morski
Aktualności

Ponad 60 mld zł na polską elektrownię jądrową

60,2 mld zł – tyle środków przewidziało Ministerstwo Klimatu i Środowiska na finansowanie Polskich Elektrowni Jądrowych w latach 2025-2030. Projekt ustawy został opublikowany w Rządowym Centrum Legislacji.

Zgodnie z uzasadnieniem projektu, pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa, będzie miała moc do 3750 MWe. Jak wskazano, spółka PEJ potrzebuje zabezpieczenia finansowego, ponieważ jego brak może prowadzić do negatywnych skutków dla realizacji projektu.

Skarb Państwa pokryje 30% kapitału, a pozostała część zostanie pozyskana z kapitału zewnętrznego, od Export-Import Bank of the United States. Środki zewnętrzne będą dostępne po wniesieniu wkładu własnego. W związku z tym, planuje się dokapitalizowanie PEJ kwotą 60,2 miliarda złotych w latach 2025-2030. Ministerstwo Klimatu w uzasadnieniu podkreśliło, że obecnie brakuje przepisów umożliwiających wsparcie spółki na odpowiednim poziomie, co ma zmienić ten projekt.

Aktualna wersja Programu Polskiej Energetyki Jądrowej z 2020 roku przewiduje budowę dwóch elektrowni jądrowych o łącznej mocy wynoszącej od 6 do 9 GW, z Polskimi Elektrowniami Jądrowymi, w 100% należącymi do Skarbu Państwa. Poprzedni rząd wskazał konsorcjum Westinghouse-Bechtel jako partnera do realizacji pierwszej elektrowni, która ma zostać wybudowana w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu.

Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej ostatnio ogłosił, że tzw. wylanie pierwszego betonu jądrowego pod pierwszy reaktor ma nastąpić w 2028 roku. Rząd otrzymał również zapewnienia od wykonawcy, że od tego momentu zakończenie budowy zajmie siedem lat.

Źródło: Polska Morska / z mediów Fot.: zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock

Zobacz podobne

Ustawowe nicnierobienie

KM

Trwają prace uzupełniające nową drogę wodną przez Mierzeję Wiślaną

KM

Wzrost przeładunków w Porcie Gdynia w I kwartale 2021

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie