Podczas 32. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO) w Kielcach, Politechnika Gdańska i Grupa WB zainicjowały współpracę, która może zrewolucjonizować technologie morskie w Polsce. Rektor Politechniki Gdańskiej, prof. Krzysztof Wilde, oraz prezes Grupy WB, Piotr Wojciechowski, podpisali porozumienie dotyczące wspólnych prac nad bezzałogowymi systemami morskimi oraz innymi innowacyjnymi rozwiązaniami przeznaczonymi dla Sił Zbrojnych RP.
Podpisanie umowy miało miejsce 3 września 2024 r., w trakcie pierwszego dnia największych w Polsce targów obronnych MSPO. Ceremonia odbyła się w sali konferencyjnej Grupy WB, w skład której wchodzą takie spółki, jak WB Electronics S.A., RADMOR S.A. oraz Zakład Automatyki i Urządzeń Pomiarowych AREX Sp. z o.o. To właśnie w tej przestrzeni, w obecności licznych gości i przedstawicieli branży obronnej, zainaugurowano nowy rozdział w kooperacji pomiędzy nauką a przemysłem.
Synergia Nauki i Przemysłu
Porozumienie pomiędzy Politechniką Gdańską a Grupą WB zakłada ścisłą współpracę w zakresie dydaktycznym, naukowym, badawczo-rozwojowym i produkcyjnym. Wspólne projekty mają dotyczyć m.in. załogowych i bezzałogowych łodzi oraz pojazdów podwodnych, platform bojowych, systemów łączności, a także dedykowanego oprogramowania.
Prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej, podkreślił, że podpisana umowa to kontynuacja długofalowej strategii uczelni, której celem jest ścisła współpraca z przemysłem obronnym. „Politechnika Gdańska od wielu lat jest ważnym partnerem dla polskich sił zbrojnych i przemysłu obronnego. Nowe porozumienie otwiera przed nami szerokie perspektywy, które pozwolą na realne wzmocnienie potencjału obronnego kraju” – zaznaczył prof. Wilde.
Piotr Wojciechowski, prezes Grupy WB, wyraził zadowolenie z nawiązania współpracy z jedną z czołowych polskich uczelni technicznych. „Grupa WB jest największym w Polsce podmiotem prowadzącym prace badawczo-rozwojowe w zakresie systemów bezpieczeństwa i obronności. Partnerstwo z Politechniką Gdańską to nie tylko wzajemne wsparcie, ale także krok w stronę tworzenia suwerennych, innowacyjnych rozwiązań technologicznych” – dodał prezes Wojciechowski.
Centrum Morskich Systemów Bezzałogowych
Podpisana umowa to także początek działalności nowego Centrum Morskich Systemów Bezzałogowych, które Grupa WB planuje ulokować w Gdyni. Centrum to będzie miejscem, gdzie najnowsze technologie morskie będą rozwijane, testowane i wdrażane do produkcji. Współpraca z Politechniką Gdańską, znaną z osiągnięć w zakresie konstrukcji podwodnych dronów takich jak Głuptak, Ukwiał czy Morświn, ma zagwarantować najwyższy poziom innowacji i technologii.
Wzmacnianie Polskiego Potencjału Obronnego
Zarówno Politechnika Gdańska, jak i Grupa WB widzą w nowo podpisanym porozumieniu szansę na rozwój polskiego potencjału obronnego. Współpraca będzie obejmować m.in. organizowanie szkoleń, wymianę doświadczeń, jak również inicjowanie wspólnych projektów badawczo-rozwojowych. Politechnika Gdańska, jako lider w dziedzinie morskich technologii wojskowych, może dzięki temu porozumieniu nie tylko rozwijać swoje możliwości dydaktyczne i badawcze, ale także bezpośrednio wpływać na poprawę zdolności obronnych Polski.
Politechnika Gdańska i Grupa WB: Partnerstwo na Rzecz Bezpieczeństwa
Politechnika Gdańska, zatrudniająca blisko trzy tysiące pracowników, w tym ponad 1,3 tysiąca naukowców i dydaktyków, to instytucja z bogatą tradycją i doświadczeniem w badaniach na rzecz bezpieczeństwa i obronności. Z kolei Grupa WB, będąca największym w Polsce producentem nowoczesnych systemów bezzałogowych i rozwiązań dla wojska, stanowi idealnego partnera w realizacji ambitnych projektów technologicznych.
Podpisane porozumienie to dowód na to, że polski przemysł i nauka mogą współpracować na najwyższym poziomie, tworząc nowoczesne technologie, które będą służyły bezpieczeństwu kraju i jego obywateli. Wspólnie podejmowane działania mają na celu nie tylko rozwój technologiczny, ale przede wszystkim zwiększenie suwerenności technologicznej Polski w kluczowych obszarach obronności.