Polski Portal Morski
Aktualności Stocznie Ważne

Program Miecznik bez opóźnień – Polska buduje nowoczesne fregaty

Program Miecznik, jeden z najważniejszych projektów modernizacyjnych polskiej Marynarki Wojennej, jest realizowany zgodnie z harmonogramem. Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) poinformowała podczas konferencji prasowej o postępach w budowie trzech wielozadaniowych fregat, które mają znacząco wzmocnić zdolności obronne kraju na morzu. Przedstawiciele PGZ, w tym prezes PGZ Stocznia Wojenna Marcin Ryngwelski oraz Piotr Jaszczura, odpowiedzialny za programy morskie, zapewnili, że terminy są niezagrożone, a prace nad kolejnymi okrętami przebiegają zgodnie z planem.

Fregaty powstające w ramach programu Miecznik bazują na brytyjskim projekcie Arrowhead-140 firmy Babcock International. Współpracując z Thales, odpowiedzialnym za system zarządzania walką, Polska realizuje projekt, który ma przekształcić fregaty Miecznik w zaawansowane platformy bojowe. Jednostki te będą pełnić kluczowe role obrony przeciwlotniczej oraz dowodzenia na morzu, co znacząco podniesie możliwości operacyjne polskiej Marynarki Wojennej.

Podczas briefingu podkreślono, że budowa pierwszego okrętu przebiega bez opóźnień. Wodowanie planowane jest na drugi kwartał 2026 roku, a całość programu zakończy się w 2031 roku, kiedy ostatnia fregata zostanie przekazana do użytku. Prezes PGZ Stocznia Wojenna, Marcin Ryngwelski, zaznaczył, że pierwszy okręt zostanie wodowany z kadłubem wyposażonym w 95%, co pozwoli uniknąć wykonywania kluczowych prac już po zwodowaniu jednostki. Takie podejście ma przyspieszyć finalizację budowy.

Zaawansowanie budowy jest imponujące – pierwszy, 300-tonowy blok konstrukcyjny fregaty został już wyprowadzony z hali stoczni i poddawany jest procesowi malowania. Zakończenie tych prac zaplanowano na wrzesień 2024 roku, po czym rozpocznie się dalsza budowa jednostki w nowym miejscu.

W programie Miecznik kluczowe jest także uzbrojenie fregat. Do tej pory dla pierwszej jednostki zakontraktowano już 11 z 13 systemów, a dla kolejnych dwóch fregat – 9 z 13. Oznacza to, że budowa odbywa się w sposób zsynchronizowany z dostawami kluczowych komponentów, co ma zagwarantować płynność prac i zgodność z planowanym harmonogramem.

Nowe fregaty mają imponujące parametry techniczne. Długość jednostki wyniesie 138,7 metra, szerokość 19,75 metra, a jej wyporność sięgnie aż 7000 ton. Fregata będzie w stanie osiągnąć prędkość ponad 26 węzłów, a jej zasięg operacyjny to aż 8000 mil morskich.

Jednostki te będą mogły realizować szeroki wachlarz zadań, w tym: ochronę kluczowej infrastruktury morskiej, monitorowanie obszarów morskich, zwalczanie celów nawodnych, podwodnych i powietrznych, ochronę własnych sił oraz sił sojuszniczych, wsparcie operacji desantowych i humanitarnych, zabezpieczenie transportów morskich.

Jednym z priorytetowych zadań fregat Miecznik będzie ochrona strategicznych instalacji morskich, w tym Baltic Pipe oraz morskich farm wiatrowych, które odgrywają coraz większą rolę w polskim systemie energetycznym. Fregaty te mają zapewnić bezpieczeństwo polskich wód terytorialnych, jak również wspierać operacje sojusznicze w ramach NATO.

Miecznik ma pełnić funkcję nie tylko bojową, ale również wspierać działania humanitarne oraz operacje desantowe. Fregaty będą mogły zapewnić ochronę morską podczas operacji ratunkowych oraz transportów, zarówno cywilnych, jak i wojskowych. W razie konieczności, jednostki te będą gotowe do wsparcia działań wojsk lądowych, co czyni je niezwykle wszechstronnymi narzędziami w arsenale polskiej obrony.

Realizacja programu Miecznik nie tylko podniesie zdolności bojowe Marynarki Wojennej, ale również wzmocni pozycję Polski jako kluczowego gracza w regionie Morza Bałtyckiego. Nowoczesne fregaty pozwolą na skuteczniejsze patrolowanie obszarów morskich, reagowanie na zagrożenia i współpracę z sojusznikami w ramach operacji międzynarodowych.

Polska Grupa Zbrojeniowa podkreśla, że mimo napiętego harmonogramu, program realizowany jest z pełnym profesjonalizmem, a budowa jednostek postępuje zgodnie z planem. Oczekiwane wodowanie pierwszego okrętu w 2026 roku będzie przełomowym momentem w historii polskiej Marynarki Wojennej, a pełne zakończenie programu w 2031 roku przyniesie Polsce nowoczesne, zaawansowane technologicznie fregaty, które będą stanowiły istotny element systemu obrony kraju.

źródło Polska Morska z mediów/ fot. PGZ

Zobacz podobne

ARP: w grudniu 2022 wyciszenie na międzynarodowym rynku węgla

JK

Blue Water Shipping otwiera nowe biuro General Cargo w Warszawie

BS

Izrael dokonał ataku rakietowego na port w Latakii

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie