Polski Portal Morski
Aktualności Inne Offshore

Silny łańcuch dostaw dla energetyki wiatrowej. Trwa misja gospodarcza polskich firm do Danii.

Współpraca Polski i Danii w zakresie rozwoju łańcucha dostaw dla energetyki wiatrowej, zarówno morskiej, jak i lądowej, nabiera tempa. Kluczowe cele tej współpracy obejmują wspólne budowanie zaplecza surowcowego i usługowego, które będzie niezbędne do realizacji projektów inwestycyjnych w nadchodzących dekadach. Misja handlowa „Wspólne budowanie łańcucha dostaw energii wiatrowej”, zorganizowana przez Ambasadę RP w Kopenhadze, Agencję Rozwoju Metropolii Szczecińskiej, Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej oraz Wind Industry Hub, miała na celu promocję polskiego przemysłu i wzmacnianie międzynarodowej współpracy w tym sektorze.

W skład polskiej delegacji liczącej ponad 50 osób weszli przedstawiciele kluczowych firm z sektora energetyki wiatrowej, m.in. PGE Baltica oraz ORLEN Neptun, a także deweloperzy morskich farm wiatrowych. Obecni byli również senatorowie zaangażowani w rozwój polskiego sektora wiatrowego, którzy aktywnie wspierają transformację energetyczną Polski.

– Transformacja energetyczna w Polsce przyspiesza, a rynek energetyki wiatrowej rozwija się dynamicznie. Kluczowe jest, aby przejście na zieloną energię łączyło się z rozwojem przemysłowym i zwiększaniem zatrudnienia w całej Europie – podkreślił Władysław Komarnicki, senator RP. Dodał, że międzynarodowa współpraca to klucz do stworzenia silnego europejskiego łańcucha dostaw dla sektora wiatrowego.

Gabriela Morawska-Stanecka, senator RP, zwróciła uwagę na znaczenie energetyki wiatrowej dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. – Energetyka wiatrowa to technologiczna rewolucja, w której Polska powinna uczestniczyć na równi z innymi krajami – zaznaczyła.

Misja miała na celu nie tylko nawiązywanie nowych relacji biznesowych, ale również promocję polskiego przemysłu. Polska, z ogromnym potencjałem do rozwoju energetyki wiatrowej, ma szansę stać się istotnym graczem w globalnym łańcuchu dostaw. Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, podkreślił, że dynamiczny rozwój inwestycji w Polsce wskazuje na możliwość stworzenia regionalnego hubu przemysłowego. – Jeśli w pełni wykorzystamy potencjał Bałtyku, morska energetyka wiatrowa może zaspokoić nawet 57% zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce – dodał.

Misja obejmowała również spotkania dyplomatyczne oraz wizyty w kluczowych miejscach związanych z przemysłem wiatrowym, takich jak fabryki Vestas i Siemens Gamesa oraz port Esbjerg. Polsko-duńska współpraca może znacząco przyczynić się do rozwoju europejskiego łańcucha dostaw i wzmocnienia polskiego sektora wiatrowego.

źródło: Polska Morska, PSEW / fot: envato.elements

Zobacz podobne

Orlen Lietuva podpisał umowę z Petrofac ws. budowy instalacji pogłębionego przerobu ropy w Możejkach

KM

Największy na Morzu Bałtyckim żeglarski festiwal przeszedł do historii. Jubileuszowa – 25. edycja Gdynia Sailing Days za nami!

PL

Ekspert: rok 2021 prawdopodobnie będzie rekordowym dla branży jachtowej

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie