Polski Portal Morski
Aktualności Historia Inne

Kapituluje załoga Westerplatte

Niemcy dostrzegli biała flagę wywieszoną przez obrońców o godzinie 9:30. Obrona Westerplatte to jedna z najmocniej zapisanych w świadomości Polaków legend tragicznego Września 1939 roku. Wojskowa Składnica Tranzytowa na Westerplatte w strukturze dowodzenia Obszaru Nadmorskiego podporządkowana była dowódcy Obrony Wybrzeża kontradmirałowi Józefowi Unrugowi. Ostatnim dowódcą WST na Westerplatte był major Henryk Sucharski, jego zastępcą kapitan Franciszek Dąbrowski. 

Wiosną 1939 roku oddział wartowniczy wystawiła 2 Dywizja Piechoty Legionów z Kielc. Tuż przed wybuchem konfliktu skrycie wzmocniony żołnierzami z 30. Dywizji Piechoty i 1. Dywizji Piechoty Legionów. Załoga Westerplatte w chwili wybuchu wojny liczyła ok. 210 ludzi. Bronili się bohatersko przez 7 dni wobec przygniatającej przewagi wroga, atakującego z lądu, wody i powietrza. Poległo na pewno 15 obrońców (wg. różnych źródeł liczba poległych rośnie do 21), było 40 rannych i kontuzjowanych. Najbardziej prawdopodobny szacunek strat niemieckich to ok. 50 poległych i 150 rannych.

Wśród obrońców Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte znajdowało się trzech marynarzy delegowanych z Dowództwa Floty, wszyscy przeżyli obronę placówki. Byli to:
mat Franciszek Bartoszak (1908 – 1993), placówka „Łazienki” (pełnił rolę tłumacza w kontaktach z Niemcami)
mat Bernard Rygielski (1910 – 1984), dowódca placówki „Fort”
mat Alfons Sadowski (1913 – 1980), rusznikarz

źródło/fot: MMW

Zobacz podobne

Wyjątkowy karabin przez lata leżał w magazynie. „Jedyny egzemplarz w Polsce”

Bartłomiej Czetowicz

Dawno, dawno temu… Historia Portów Szczecin – Świnoujście.

PL

Morska Straż Graniczna. Wyzwania nie tylko dla mężczyzn

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie