Polski Portal Morski
Aktualności Inne

GAZ-SYSTEM wspiera rozwój rynku biometanu w Polsce

W Warszawie trwa II Forum Polskiej Organizacji Biometanu, gdzie jednym z głównych uczestników jest GAZ-SYSTEM – kluczowy gracz w polskim sektorze energetycznym. Podczas wydarzenia wystąpiła Agnieszka Ozga, dyrektor Pionu Transformacji Energetycznej. Podkreśliła znaczenie biometanu dla przyszłości polskiej energetyki i rolę, jaką spółka odgrywa w jego rozwoju.

GAZ-SYSTEM, aktywnie wspierając rozwój rynku biometanu, dostrzega jego ogromny potencjał w dywersyfikacji miksu energetycznego kraju. Jak zaznaczyła Agnieszka Ozga, spółka od lat angażuje się w dialog z rządem i branżą, podejmując działania mające na celu wspieranie projektów biometanowych.

„Od wielu lat prowadzimy dialog i szereg działań wspierających. Uczestniczymy w ważnych projektach branżowych oraz organizujemy dedykowane warsztaty. Liczymy, że wspólne wysiłki podejmowane przez rząd, cały sektor i GAZ-SYSTEM przyniosą pozytywne efekty i przyczynią się do transformacji energetycznej Polski” – powiedziała dyrektor Ozga podczas swojego wystąpienia.

W trakcie swojego przemówienia, Agnieszka Ozga podkreśliła, że kluczowym elementem sukcesu biometanu w Polsce jest otwarty i transparentny dialog. Równie ważne są odpowiednie mechanizmy wsparcia oraz uproszczenie procedur prawnych, które mogą znacząco przyspieszyć rozwój tego segmentu energetycznego.

„Kluczowym aspektem rozwoju rynku biometanu jest dziś otwarty dialog oraz zbudowanie pozytywnego otoczenia legislacyjnego, w tym m.in. odpowiednie mechanizmy wsparcia oraz uproszczenie procedur” – dodała Ozga.

Jednym z istotnych atutów GAZ-SYSTEM jest nowoczesna infrastruktura przesyłowa. Jak wskazuje dyrektor Agnieszka Ozga, istniejąca sieć przesyłowa, po odpowiednich adaptacjach, może być z powodzeniem wykorzystywana do przesyłu biometanu. Jest to duży potencjał, który warto zagospodarować.

„GAZ-SYSTEM dysponuje nową oraz zmodernizowaną infrastrukturą przesyłową, która z powodzeniem może być wykorzystana do przesyłu biometanu i tu jest potencjał, który trzeba zagospodarować” – zaznaczyła Ozga.

Warto również zauważyć, że rośnie zainteresowanie inwestorów w zakresie przyłączania biometanowni do sieci przesyłowych. Liczba wniosków skierowanych do GAZ-SYSTEM gwałtownie wzrosła – od jednego wniosku w 2019 roku do ponad 150 w 2024 roku. To wyraźny sygnał, że rynek biometanu w Polsce szybko się rozwija i staje się coraz bardziej atrakcyjny dla inwestorów.

Podczas Forum, Stanisław Brzęczkowski z Pionu Rozwoju Rynku Gazu GAZ-SYSTEM, wziął udział w panelu dyskusyjnym poświęconym standardom jakościowym biometanu oraz kwestii przyłączeń do sieci gazowej. Jego udział w tej debacie podkreśla zaangażowanie GAZ-SYSTEM w dostosowywanie infrastruktury oraz standardów przesyłowych do wymogów dynamicznie rozwijającego się rynku biometanu.

Transformacja energetyczna Polski wymaga nie tylko rozwoju odnawialnych źródeł energii, ale także skutecznego zarządzania zasobami, takimi jak biometan. Dzięki zaangażowaniu GAZ-SYSTEM oraz wsparciu ze strony rządu i sektora prywatnego, Polska ma szansę stać się liderem w tej dziedzinie w regionie. Biometan to klucz do zrównoważonej i bezpiecznej energetyki, która przyczyni się do redukcji emisji CO2 oraz wzmocnienia niezależności energetycznej kraju.

źródło/fot: Gaz-System / opracowanie: Polska Morska

Zobacz podobne

PKP Cargo zawiera nowe umowy z Grupą Azoty

Daria Czaja

Dofinansowanie ponad 600 mln zł na budowę Portu Czystej Energii

Daria Czaja

Nowa strategia ma zapewnić funkcjonowanie Unii w sytuacjach kryzysowych

Daria Czaja

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie