Polski Portal Morski
Aktualności Historia

Ginie Komandor Horyd – bohater obrony wybrzeża 1939

Komandor podporucznik Zygmunt Horyd, bohater walk o polskie wybrzeże w 1939 roku, zapisał się na kartach historii jako dowódca Batalionu Marynarzy Lądowej Obrony Wybrzeża (LOW), znanego jako „Batalion Horyda”. Jego odwaga, determinacja i oddanie dla ojczyzny do dziś pozostają symbolem niezłomności Polaków w obliczu niemieckiej agresji.

W pierwszych dniach września 1939 roku, komandor podporucznik Zygmunt Horyd sformował i stanął na czele Batalionu Marynarzy Lądowej Obrony Wybrzeża. Między 4 a 6 września, jednostka została utworzona z marynarzy Kadry Floty, Centrum Wyszkolenia Marynarki Wojennej oraz załóg zatopionych okrętów, w tym z Dywizjonu Okrętów Podwodnych. Do batalionu włączono także rezerwistów oraz obsady placówek przeciwdesantowych. Pomimo braków w wyszkoleniu piechoty i niedostatecznym wyposażeniu w broń maszynową, oddział wykazywał niezwykły zapał do walki, a morale żołnierzy było na bardzo wysokim poziomie.

8 września 1939 roku Batalion Horyda dotarł do Rumi-Zagórza, a tego samego dnia pod wsią Reszki marynarze stoczyli pierwszy bój. Pomimo brawurowego natarcia, oddział poniósł znaczne straty. Nocą z 12 na 13 września batalion przeszedł na nowe pozycje w rejonie Kosakowo-Mosty, gdzie do 15 września toczyły się zacięte walki, często wręcz, wspierając żołnierzy 1 Morskiego Pułku Strzelców. Miejscowość Mosty aż pięciokrotnie przechodziła z rąk do rąk, co świadczy o intensywności tych starć.

Podczas jednego z pierwszych natarć 12 września 1939 roku, dowódca batalionu, kmdr. ppor. Zygmunt Horyd, zginął w trakcie walk. Jego śmierć była ciosem dla oddziału, lecz marynarze nie poddali się. Dowództwo nad resztkami batalionu przejął kpt. mar. L. Kremer, a po jego śmierci – chorąży mar. Habaj. Pomimo ogromnych strat, marynarze z „Batalionu Horyda” dalej stawiali opór, skutecznie utrudniając Niemcom zajęcie Kępy Oksywskiej. Ich nieustępliwość w walce, w połączeniu z ciemnogranatowymi mundurami, sprawiła, że niemieccy żołnierze nadali im przezwisko „Polnische schwarze Hunde” – polskie czarne psy.

Walki o Kępę Oksywską trwały do 18 września 1939 roku. Po zadaniu znacznych strat wrogowi, marynarze wycofali się do Oksywia, a następnie w stronę baterii „Canet”, gdzie ostatecznie zakończyli walki. Pomimo wyczerpania sił i środków, marynarze Batalionu Horyda dali z siebie wszystko, by opóźnić niemieckie postępy.

Zygmunt Horyd – życiorys bohatera

Zygmunt Horyd urodził się w 1896 roku. Już jako młody człowiek zaangażował się w działalność Polskiej Organizacji Wojskowej, a w latach 1914–1916 walczył w szeregach 5 Pułku Piechoty Legionów Polskich, biorąc udział w bitwie pod Kostiuchnówką. Po tym, jak został ranny i trafił do niewoli rosyjskiej, zbiegł i przez Szwecję wrócił do Polski.

W okresie wojny polsko-bolszewickiej walczył w 22 Pułku Piechoty, a w 1924 roku został przeniesiony do Korpusu Morskich Oficerów Technicznych. W kolejnych latach pełnił służbę w różnych jednostkach Marynarki Wojennej, m.in. w Dowództwie Floty oraz Komendzie Portu Wojennego w Gdyni. W 1934 roku awansował na stopień komandora podporucznika, a jego ostatnią misją była obrona polskiego wybrzeża we wrześniu 1939 roku.

Komandor podporucznik Zygmunt Horyd na zawsze pozostanie symbolem bohaterstwa i poświęcenia marynarzy, którzy stanęli do walki w obronie Polski we wrześniu 1939 roku. Mimo trudnych warunków, braku wyposażenia i przewagi wroga, Batalion Horyda pokazał niezłomność polskiego ducha, który nawet w obliczu klęski nie poddaje się bez walki.

źródło: Polska Morska, MMW, Media / fot: MMW

Zobacz podobne

Wyjątkowy karabin przez lata leżał w magazynie. „Jedyny egzemplarz w Polsce”

Bartłomiej Czetowicz

Dawno, dawno temu… Historia Portów Szczecin – Świnoujście.

PL

Morska Straż Graniczna. Wyzwania nie tylko dla mężczyzn

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie