Prace nad pierwszą polską elektrownią jądrową przebiegają zgodnie z harmonogramem – twierdzą prezesi firm Westinghouse i Bechtel, które wspólnie realizują ten projekt.
Prezes Westinghouse, Patrick Fragman, powiedział w czwartek mediom, że widoczny jest już znaczący postęp w zakresie inżynierii i projektowania oraz w tworzeniu łańcucha dostaw w Polsce.
Również prezes Bechtela, Craig Albert, ocenił, że zarówno prace na placu budowy, jak i projektowanie przebiegają zgodnie z planem, bez przekroczeń budżetu. Dodał, że zaangażowanie obecnego polskiego rządu jest wyraźne. Wskazał na ogłoszenie budżetu projektu, trwające zmiany legislacyjne oraz prace przygotowawcze na miejscu budowy.
Albert podkreślił, że Bechtel prowadzi negocjacje z licznymi lokalnymi firmami w kontekście łańcucha dostaw i współpracuje już z około 150 polskimi przedsiębiorstwami.
Prezes Bechtela zwrócił uwagę, że projekt zbliża się do kilku kluczowych etapów, takich jak podpisanie kontraktu EPC na realizację budowy oraz złożenie zamówień na najważniejsze elementy elektrowni, które wymagają długiego okresu przygotowań.
Budowa elektrowni jądrowej w Polsce to inwestycja strategiczna dla zrównoważonego rozwoju całego kraju. Energetyka jądrowa to stabilne źródło energii elektrycznej, a możliwość zmagazynowania paliwa jądrowego na długi czas poprawia niezależność energetyczną kraju. Energetyka węglowa pozostanie filarem polskiej gospodarki, natomiast elektrownia jądrowa, która nie emituje CO2, pozwoli Polsce osiągnąć cele klimatyczne Unii Europejskiej.
Źródło: Polska Morska / z mediów Fot.: PEJ