Polski Portal Morski
Aktualności Inne Środowisko

Będzie program odbudowy terenów dotkniętych powodzią

Trwa kolejny dzień walki ze skutkami powodzi i podtopień w południowo-zachodniej Polsce. Premier Donald Tusk przebywa we Wrocławiu, żeby koordynować działanie służb zaangażowanych w akcje ratownicze i pomocowe dla poszkodowanych mieszkańców. O godz. 7.00 w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim szef rządu przewodniczył posiedzeniu sztabu kryzysowego, z udziałem m.in. Wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasza Siemoniaka oraz Ministra Infrastruktury Dariusza Klimczaka, strażaków, policjantów, żołnierzy i samorządowców. Zwrócił się do służb, by nie lekceważyły sygnałów od mieszkańców, którzy potrzebują pomocy w trudnej sytuacji. Zapowiedział także, że powstanie specjalny program, który będzie służył odbudowie terenów dotkniętych powodzią. Ponadto, Donald Tusk zdecydował o rozszerzeniu obszaru objętego stanem klęski żywiołowej. 

Premier Donald Tusk na sztabie kryzysowym

Sytuacja na zagrożonych terenach 

Największe zniszczenia spowodowane powodzią i podtopieniami występują na terenach województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego. Otwierając posiedzenie sztabu kryzysowego, Donald Tuskpoprosił o „możliwie wiarygodną i precyzyjną” informację o sytuacji na nowo otwartym zbiorniku przeciwpowodziowym w Raciborzu. Zwrócił także uwagę na trudną sytuację, która występuje w Stroniu Śląskim, gdzie przeszła już fala powodziowa.

Wczoraj otrzymaliśmy meldunki z różnych miejsc, gdzie zagrożenia są wciąż realne. Dramatyczna sytuacja jest w Stroniu Śląskim. Problemy w tym miejscu spiętrzyły się, mimo że woda już opadła– podkreślił Prezes Rady Ministrów.

Donald Tusk zaapelował także do lokalnych władz i służb, by nie lekceważyć sygnałów od mieszkańców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji.

Ludzie są w rozpaczy […]. Jeżeli dochodzi do nas informacja, że mieszkańcy są sami i nie mają pomocy, to musimy to zawsze traktować ze śmiertelną powagą, błyskawicznie wyjaśniać i starać się tę pomoc dostarczyć […]. Chciałbym, żebyście wszyscy państwo byli maksymalnie skoncentrowani, szczególnie tam, gdzie słychać najbardziej zdesperowane głosy– zwrócił się do służb szef rządu.  

Jednocześnie Premier przypomniał swoje zalecenie, żeby bezwzględnie działać przeciw szabrownictwu. Wskazał na potrzebę zwiększenia wysiłków, aby ochronić dobytek pozostawiony przez ewakuowanych powodzian.

Otrzymałem w nocy informację o licznych przypadkach szabru i złodziejstwa […]. Wiem, że policjanci są też zajęci samą akcją ratowniczą, ale tam, gdzie woda opadła, sytuacja staje się rzeczywiście dramatyczna […]. Prosiłbym o zwiększenie wysiłków w tej kwestii, szczególnie w większych miejscowościach– podkreślił Prezes Rady Ministrów.  

Premier poinformował także, że w sprawie pomocy dla zagrożonych terenów rozmawiał z Przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.

Jak wyjaśnił, szefowa Komisji Europejskiej oddaje do dyspozycji cały mechanizm ochrony cywilnej w postaci sprzętu, ludzi czy technologii. Jeśli zajdzie taka potrzeba, możemy zgłosić takie zapotrzebowanie.

Nowe tereny objęte stanem klęski żywiołowej

Wczoraj, na specjalnym posiedzeniu, Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie wprowadzenia stanu klęski żywiołowej na obszarze części województwa dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego. Dziś szef rządu podjął decyzję o uzupełnieniu rozporządzenia o kolejne powiaty.

Chodzi o powiaty lubański, dzierżoniowski, świdnicki w województwie dolnośląskim oraz powiaty krapkowicki, opolski, brzeski i kędzierzyńsko-kozielski w województwie opolskim– wyjaśnił Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Siemoniak.  

Jak poinformował szef MSWiA, ciągu najbliższych godzin rozporządzenie o stanie klęski żywiołowej zostanie znowelizowane.

Będzie program odbudowy terenów dotkniętych powodzią

Prezes Rady Ministrów zapowiedział powstanie specjalnego programu, który będzie służył odbudowie zalanych obszarów. Program zostanie przygotowany przez rząd i samorząd, także z udziałem środków europejskich.

Jeśli chodzi o odbudowę infrastruktury oraz porządkowanie miast i wsi, to rząd weźmie za to odpowiedzialność wspólnie z samorządem. Program odbudowy zostanie zaprezentowany po zakończeniu akcji przeciwpowodziowej i ratowniczej […]. Będziemy musieli w tej sprawie przemyśleć także założenia budżetowe– podkreślił Prezes Rady Ministrów.  

Jak dodał, mechanizm finansowy programu będzie również zawierał środki z Unii Europejskiej.  

Przygotowujemy pełną koordynację programu: rząd-samorząd-Unia Europejska, żeby maksymalnie wykorzystać wszystkie możliwości, jakie są w naszej dyspozycji–  oświadczył Donald Tusk.  

Obecny na posiedzeniu sztabu kryzysowego we Wrocławiu Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz zapewnił, że wojsko, służby oraz administracja nie zostawią terenów dotkniętych przez powódź.

To jest kolejny priorytet, który będzie realizowany, czyli wsparcie dla samorządów w uporządkowaniu, odbudowie i utrzymaniu zdolności wszystkich komponentów związanych np. z oczyszczaniem i uzdatnianiem wody oraz dostępem do podstawowych elementów, które są potrzebne do funkcjonowania – zabezpieczenia miejsc życia, pobytu– zaznaczył Władysław Kosiniak-Kamysz.  

Kolejne posiedzenie sztabu kryzysowego pod przewodnictwem Premiera Donalda Tuska odbędzie się o godz. 18.00.

źródło: gov.pl / fot: envato, ilustracyjne

Zobacz podobne

Grupa Azoty Police wspiera rozwój Zachodniej Obwodnicy Szczecina i zwraca uwagę na korzyści związane z potencjalną budową Zachodniej Obwodnicy Kolejowej

AB

MI zapowiada zmiany w uchwale dotyczącej rozbudowy portu w Świnoujściu

BS

Weź udział w rejsie kadrowy na legendarnym Zawiszy Czarnym

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie