Ministerstwo Infrastruktury prowadzi intensywne działania w odpowiedzi na trudną sytuację powodziową, która dotknęła południową Polskę. Pod przewodnictwem wiceministra Arkadiusza Marchewki wczoraj w godzinach po południowych odbyło się posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. W spotkaniu uczestniczyli także wiceministrowie Maciej Lasek, Stanisław Bukowiec i Piotr Malepszak. Na terenach objętych powodzią działania koordynuje bezpośrednio minister Dariusz Klimczak, który brał udział w posiedzeniu sztabu kryzysowego we Wrocławiu.
Ministerstwo monitoruje sytuację na drogach krajowych oraz liniach kolejowych, współpracując z instytucjami takimi jak IMGW, PKP PLK, Wody Polskie oraz GDDKiA. Pomimo trudnych warunków, autostrady i drogi ekspresowe pozostają przejezdne, choć zamknięte są odcinki kilku dróg krajowych i dwa mosty. Granice z Czechami w kilku miejscach są nieprzejezdne, a kilka dworców kolejowych na południu Polski pozostaje zamkniętych. Na trasie nr 40 w Mochowie ruch jest utrzymany, ale z ograniczeniami.
Sytuacja hydrologiczna jest stale monitorowana. Zbiornik Racibórz Dolny wypełniony jest w 80%, a inne zbiorniki, takie jak Otmuchów, Topola i Kozielno, pozostają pod kontrolą, mimo wysokiego stanu wody. Na niektórych zbiornikach, w tym Mietków i Nysa, konieczne było zwiększenie lub zmniejszenie odpływów wody w celu ochrony przed dalszymi skutkami powodzi. W rejonie Kędzierzyna-Koźla zauważono przesiąkanie wałów przeciwpowodziowych, co wymaga dodatkowej kontroli.
Ministerstwo współpracuje z jednostkami terenowymi, służbami ratunkowymi oraz władzami lokalnymi, aby minimalizować skutki powodzi i zapewnić bezpieczeństwo na drogach oraz infrastrukturze.
Polska Morska z mediów/ fot. RZGW