18 września bieżącego roku, Rada Nadzorcza Żeglugi Polskiej S.A., będącej największą firmą w strukturze Polskiej Żeglugi Morskiej (PŻM), ogłosiła powołanie Marcina Talwika na stanowisko prezesa zarządu tej spółki.
Marcin Talwik, mający 54 lata, związany jest z Grupą PŻM od 1995 roku, kiedy to rozpoczął swoją zawodową ścieżkę w Dziale Finansów PŻM, zajmując się analizą rynków żeglugowych. Później objął funkcję w Departamencie Organizacyjno-Prawnym, gdzie m.in. nadzorował kwestie związane z rejestracją statków PŻM pod różnymi banderami i w różnych jurysdykcjach.
W latach 2005-2010 kierował przedstawicielstwem PŻM na Cyprze, odpowiadając tam za sprawy podatkowe oraz pełniąc funkcję dyrektora zarządzającego firmy obsługującej załogi statków armatora. Po powrocie do Polski, od 2011 do 2023 roku, działał w Departamencie HR, gdzie zajmował się m.in. polityką wynagrodzeń marynarzy oraz negocjacjami ze związkami zawodowymi dotyczącymi układów zbiorowych pracy. Reprezentował również PŻM w międzynarodowym stowarzyszeniu pracodawców morskich IMEC, którego siedziba mieści się w Londynie. Dodatkowo przewodniczył radom nadzorczym spółek należących do Grupy PŻM, w tym Polskim Promom, odpowiedzialnym za modernizację floty promowej na Bałtyku.
W ostatnich latach Talwik aktywnie angażował się w działalność Związku Armatorów Polskich, pełniąc początkowo funkcję członka zarządu, a obecnie Sekretarza Generalnego. Był inicjatorem przyłączenia ZAP do Europejskiej Wspólnoty Armatorów (ECSA), gdzie zasiada w zarządzie tej organizacji.
Od października 2023 roku pełnił funkcję wiceprezesa Żeglugi Polskiej S.A., a teraz przejął stanowisko prezesa zarządu spółki.
Żegluga Polska S.A., założona w 1982 roku, jest kluczowym podmiotem w Grupie PŻM. Spółka ta, będąc właścicielem lub współwłaścicielem wielu innych przedsiębiorstw wchodzących w skład holdingu, pełni nadzór nad całą flotą Grupy PŻM.
Kontynuując tradycje zapoczątkowane przez firmę Żegluga Polska S.A. powołaną w 1919 roku w Krakowie, spółka ta była pierwszym polskim armatorem floty handlowej w historii.
źródło Polska Morska / fot. PŻM