Trwa REPMUS 24 – coroczne ćwiczenie Marynarki Wojennej Portugalii z udziałem centrów eksperckich NATO COE i instytucji naukowych, skupione na systemach autonomicznych. Ćwiczenie REPMUS 24 (Robotic Experimentation and Prototyping with Maritime Unmanned Systems) będzie trwać do 27 września. Tegoroczna edycja gromadzi ponad 2000 uczestników z 30 krajów.
Marynarka Wojenna RP nieustannie wdraża nowe technologie w domenie podwodnej, m.in. w ramach inspekcji infrastruktury krytycznej. W ćwiczeniu biorą udział marynarze 13 Dywizjonu Trałowców oraz 8 Flotylli Obrony Wybrzeża wraz z pojazdem podwodnym Gavia.
REPMUS to niepowtarzalna okazja do międzynarodowej współpracy i rozwoju technologii w domenach nawodnej, powietrznej i podwodnej. Ćwiczenia te zwiększają interoperacyjność i skuteczność wdrażania nowych rozwiązań.
REPMUS 24 koncentruje się na testowaniu i rozwijaniu technologii morskich systemów bezzałogowych (UxS), w tym pojazdów powietrznych, nawodnych i podwodnych, w złożonych scenariuszach rzeczywistych. Głównym celem REPMUS jest wspieranie interoperacyjności między NATO i marynarkami sojuszniczymi, przy jednoczesnym rozwijaniu i udoskonalaniu wykorzystania systemów bezzałogowych w operacjach takich jak zwalczanie okrętów podwodnych (ASW), przeciwdziałanie minom (MCM) oraz wielodomenowy wywiad, nadzór i rozpoznanie (ISR). Ćwiczenie zapewnia platformę dla państw NATO i partnerów do eksperymentowania z innowacyjnymi koncepcjami, poprawiając integrację technologii bezzałogowych z tradycyjnymi załogowymi zasobami.
Źródło Polska Morska z mediów fot. Marynarka Wojenna RP