„Uniwersytet Gdański hubem innowacyjnych badań dla społeczeństwa i gospodarki” – pod takim hasłem 19 września odbyło się 5. Posiedzenie Konwentu Gospodarczego przy Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita. W wydarzeniu wzięła udział m.in. Dorota Pyć, prezes Portu Gdańsk.
Trójmiejscy przedsiębiorcy mieli okazję usłyszeć o innowacyjnych badaniach prowadzonych na uniwersytecie i wymienić poglądy z gdańskim środowiskiem naukowym.
Nasza uczelnia buduje swoją renomę nie tylko kształcąc kadry dla społeczeństwa, ale również ściśle współpracując z sektorem biznesu. Synergia tego typu działań wyznacza nowe ścieżki w badaniach naukowych, w różnych formatach edukacyjnych, ale również modeluje współczesną gospodarkę opartą na wiedzy – mówił prof. Piotr Stepnowski, rektor UG, przewodniczący Związku Fahrenheita.
Z kolei dr Zbigniew Canowiecki, przewodniczący Konwentu Gospodarczego przy Uczelni Fahrenheita zwrócił uwagę na brak przestrzeni do prowadzenia działalności badawczej i naukowej w firmach.
Dziś kluczowe jest zbliżenie środowiska biznesowego i środowiska akademickiego oraz rozpoczęcie wspólnych działań – podkreślał.
Prezes Portu Gdańsk dr hab. Dorota Pyć przedstawiła metody dążenia do zrównoważonej gospodarki morskiej, czyli takiej, która uwzględnia znaczenie oceanu światowego dla przetrwania ludzkości.
– W Uniwersytecie Gdańskim zrealizowaliśmy międzynarodowy projekt finansowany z programu Interreg Południowy Bałtyk, który był poświęcony wzmocnieniu wiedzy o morskim planowaniu przestrzennym. W ramach Seaplanspace przeszkoliliśmy w tym zakresie bardzo dużo osób z 5 państw Południowego Bałtyku – wyjaśniała podczas posiedzenia.
Członkowie Konwentu Gospodarczego FarU przegłosowali stanowisko, które dotyczyło energetyki w województwie pomorskim. Pomorze ma wyjątkowe możliwości w kontekście rozwoju energetyki wykorzystującej promieniowanie słoneczne, ponieważ warunki nasłonecznienia Polski są najkorzystniejsze w pasie nadmorskim.
Konwent Gospodarczy tworzą zaproszeni przez Rektorów Gdańskiego Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Gdańskiego przedstawiciele wiodących przedsiębiorstw reprezentujących różne dziedziny gospodarki, organizacji gospodarczych i instytucji otoczenia biznesu. To platforma wymiany informacji i opinii, a także konsultacji pomiędzy środowiskiem naukowym Uczelni Fahrenheita, a środowiskiem gospodarczym.
Źródło Polska Morska z mediów fot. Port Gdańsk