W ostatnich dniach zbiornik Racibórz Dolny jest na ustach całej Polski. 185 mln m sześc. pojemności – czyli tyle ile zmieściłoby się w 226 Pałacach Kultury; 26,3 km kw. powierzchni i 11 m głębokości. Wielu nazywa go „olbrzymem”. Niewątpliwie budzi on podziw i cieszy się uznaniem. Potwierdził swoje możliwości, chroniąc przed powodzią ok. 600 km kw. i blisko 2,5 mln mieszkańców. Wielka woda nie zalała m. in. Opola czy Wrocławia, jak miało to miejsce w przeszłości.
Zbiornik w Raciborzu – największy zbiornik przeciwpowodziowy w Polsce zdaje swój najtrudniejszy egzamin. Zebrał juz 147 mln m3 na 180 mln m3 wody z Odry. Wały zbiornika o wysokości 11m wytrzymuja napór wody równy cieżarowi pociągu towarowego składajacego sie z 12 000 wagonów.
To największa inwestycja hydrotechniczna w Polsce. Do budowy wykorzystano ponad 6,8 mln ton ziemi, którą pomieściłoby łącznie 130 960 wagonów towarowych. Wykonawcą robót budowlanych było konsorcjum firm Budimex i hiszpańskiej Ferrovial Agroman. Aby prace mogły się w ogóle rozpocząć, konieczna była zmiana biegu rzeki Odry. Jej bieg należało skierować przez budowlę przelewowo-spustową.
Instalacja została zaprojektowana jako polder, czyli suchy obiekt, który będzie wypełniany wyłącznie w przypadku powodzi. W momencie nadejścia fali polder będzie piętrzył wodę, zabezpieczając obszar około 600 km² od Raciborza przez Kędzierzyn-Koźle, Brzeg, Opole, Oławę, aż po Wrocław. Inwestycja ochroni przed żywiołem blisko 2,5 miliona mieszkańców w trzech województwach: śląskim, opolskim i dolnośląskim. Budowlę przelewowo-spustową wyposażono w sześć zasuw głównych, których praca będzie się odbywała mechanicznie oraz automatycznie.
Budimex ma bogate doświadczenie w realizacji inwestycji hydrotechnicznych. Jako generalny wykonawca przebudował, między innymi: porty w Świnoujściu i w Szczecinie, Kanał Płonie przy Martwej Wiśle w Gdańsku czy Zbiornik Wodny Rydzyna.
Źródło, fot. Budimex https://budimex.pl