Polski Portal Morski
Aktualności Technologie

Elektrownia jądrowa w Polsce. Dwaj amerykańscy giganci zadowoleni z kolejnych planów inwestycji

Westinghouse Electric Company oraz Bechtel z zadowoleniem przyjmują plany polskiego rządu dotyczące przeznaczenia 60 miliardów złotych na budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Projekt prowadzony jest przez spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe na terenie gminy Choczewo w województwie pomorskim.

Podczas spotkań partnerów z kluczowymi interesariuszami w Warszawie i Gdańsku omówiono postępy w projekcie oraz potwierdzono zaangażowanie w wsparcie rozwoju gospodarczego i społeczności lokalnych. Władze Gdańska zostały poinformowane o najnowszych etapach realizacji projektu, w tym o szczegółowych badaniach geologicznych prowadzonych na placu budowy, które dostarczają istotnych danych do dalszego planowania.

W październiku 2021 roku Polska wybrała amerykański reaktor AP1000 oferowany przez Westinghouse jako technologię dla swojej pierwszej elektrowni jądrowej. Westinghouse to światowy lider w dziedzinie energetyki jądrowej, który ma za sobą ponad 60-letnią historię w projektowaniu, budowie i zarządzaniu elektrowniami jądrowymi. Współpraca z tą firmą oznacza dla Polski dostęp do nowoczesnych, bezpiecznych i wydajnych rozwiązań technologicznych.

Z kolei Bechtel, jeden z największych na świecie wykonawców projektów inżynieryjnych, specjalizuje się w zarządzaniu budową wielkich obiektów przemysłowych, w tym elektrowni jądrowych. Firma ta ma na swoim koncie realizację licznych projektów na całym świecie, co czyni ją idealnym partnerem do przeprowadzenia tego skomplikowanego przedsięwzięcia.

Źródło: Polska Morska / z mediów Fot.: Polskie Elektrownie Jądrowe

Zobacz podobne

Wyjątkowy karabin przez lata leżał w magazynie. „Jedyny egzemplarz w Polsce”

Bartłomiej Czetowicz

Dawno, dawno temu… Historia Portów Szczecin – Świnoujście.

PL

Morska Straż Graniczna. Wyzwania nie tylko dla mężczyzn

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie