Uniwersytet Morski w Gdyni po raz kolejny może poszczycić się sukcesem swoich naukowców, którzy znaleźli się w prestiżowym rankingu World’s Top 2% Scientists 2024. Zestawienie to, uznawane za jedno z najbardziej prestiżowych w świecie nauki, prezentuje badaczy o największym globalnym wpływie.
Ranking, przygotowany przez specjalistów z Uniwersytetu Stanforda we współpracy z wydawnictwem Elsevier BV oraz firmą SciTech Strategies, Inc., uwzględnia badaczy z różnych dziedzin nauki. Kryterium doboru stanowi liczba cytowań oraz ogólny wkład w rozwój nauki.
W 2024 roku opublikowano dwa zestawienia. Pierwsze z nich ocenia dorobek naukowy badaczy od początku ich kariery do końca 2023 roku, uwzględniając zarówno naukowców aktywnych, jak i tych, którzy już zakończyli swoją działalność. Drugie natomiast odnosi się wyłącznie do osiągnięć z 2023 roku.
Sześciu naukowców Uniwersytetu Morskiego w Gdyni w światowej czołówce
W zestawieniu obejmującym całokształt kariery naukowej, wśród najwybitniejszych badaczy z całego świata, znalazło się sześciu naukowców reprezentujących Uniwersytet Morski w Gdyni:
- dr hab. inż. Agnieszka Lazarowska, prof. UMG, z Wydziału Elektrycznego (obecnie Wydział Informatyki),
- prof. dr hab. inż. Andrzej Stateczny z Wydziału Nawigacyjnego,
- prof. dr hab. inż. Tomasz Tarasiuk z Wydziału Elektrycznego,
- prof. dr hab. inż. Krzysztof Górecki z Wydziału Elektrycznego,
- prof. dr hab. inż. Piotr Gnaciński z Wydziału Elektrycznego,
- prof. dr hab. inż. Janusz Zarębski z Wydziału Elektrycznego.
Rok 2023 także owocny dla uczonych z UMG
W drugim rankingu, który ocenia dorobek naukowy wyłącznie za rok 2023, ponownie sześciu badaczy z Uniwersytetu Morskiego zostało wyróżnionych:
- dr hab. inż. Agnieszka Lazarowska, prof. UMG, Wydział Elektryczny (obecnie Wydział Informatyki),
- dr inż. Krzysztof Wróbel, Wydział Nawigacyjny,
- dr inż. Mariusz Specht, Wydział Nawigacyjny,
- dr inż. Mateusz Gil, Wydział Nawigacyjny,
- prof. dr hab. inż. Andrzej Stateczny, Wydział Nawigacyjny,
- prof. dr hab. inż. Krzysztof Górecki, Wydział Elektryczny.
Ranking World’s Top 2% Scientists jest opracowywany na podstawie danych z bazy Scopus, jednej z największych baz bibliograficznych i cytowań w świecie nauki. Zgromadzone tam informacje pozwalają na precyzyjne określenie wpływu, jaki poszczególni badacze wywierają na rozwój wiedzy w swoich dziedzinach.
Polscy naukowcy w globalnym zestawieniu
W rankingu oceniającym cały dorobek kariery znalazło się ponad 217 tysięcy naukowców z całego świata, w tym 1.244 badaczy z Polski. Z kolei w zestawieniu za rok 2023 wyróżniono 1.305 polskich naukowców spośród ponad 223 tysięcy naukowców z całego świata.
Sukces badaczy z Uniwersytetu Morskiego w Gdyni to kolejny dowód na to, że polskie uczelnie morskie odgrywają istotną rolę w globalnym środowisku naukowym. Tego rodzaju osiągnięcia podkreślają nie tylko indywidualny wkład uczonych, ale także prestiż i międzynarodową pozycję uczelni.
źródło Polska Morska na podstawie UMG/ fot. Uniwersytet Morski w Gdyni