Spółki podpisały umowę z konsorcjum firm Ramboll i Projmors na doradztwo w zakresie prac projektowych oraz uzyskania pełnych pozwoleń na budowę. Bałtyk 1 to kluczowy projekt w drugiej fazie rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce. Jego planowana moc wynosi do 1560 MW.
Podpisana umowa dotyczy doradztwa w zakresie całości projektu, aż do momentu osiągnięcia statusu „ready-to-build”. Ramboll, globalna firma doradcza, oraz Projmors, polskie biuro projektowe, połączą swoje doświadczenie, aby wspierać rozwój Bałtyk 1. Jak podkreśla Kołodziejczyk, współpraca z konsorcjum Ramboll i Projmors to przykład synergii, która pozytywnie wpływa na rozwój gospodarki.
Projekt Bałtyk 1 jest rozwijany 81 km od polskiego wybrzeża. Farmy wiatrowe na Bałtyku mają ogromny potencjał. Energia z Bałtyk 1 zasili 2 miliony polskich gospodarstw domowych, dostarczając im czystą energię. Aukcja, w której Bałtyk 1 weźmie udział, planowana jest na 2025 rok. Prezes Zarządu Equinor Polska, Michał Jerzy Kołodziejczyk, podkreśla, że utrzymanie harmonogramu aukcji jest kluczowe dla dalszego rozwoju offshore wind w Polsce.
Podpisanie umów z konsorcjum osiągającym efekt synergii z globalnego doświadczenia i polskiej specjalności to doskonały przykład na pozytywny wpływ projektów morskiej energetyki wiatrowej na gospodarkę. Utrzymanie założonego przez Polskę harmonogramu rozwoju offshore pomiędzy pierwszą, a drugą fazą jest kluczowe dla zachowania ciągłości w budowie kompetencji i wzrostu konkurencyjności całej branży. Projekt Bałtyk 1, który jest nie tylko największy na polskim Bałtyku, ale także najbardziej zaawansowany w drugiej fazie, daje duże możliwości. Dlatego tak ważne jest, by aukcja odbyła się zgodnie z planem w 2025 roku – mówi Michał Jerzy Kołodziejczyk, Prezes Zarządu Equinor Polska.
Bałtyk 1 to projekt największej farmy wiatrowej w polskiej części Morza Bałtyckiego. Jego realizacja oznacza podwojenie naszych mocy wytwórczych na morzu oraz zasilenie kolejnych 2 milionów gospodarstw domowych czystą, zieloną energią. Bałtyk 1 jest przygotowywany do udziału w aukcji, która powinna odbyć się w 2025 roku.– dodaje Kołodziejczyk
Ważnym elementem projektu jest lądowy korytarz przyłączeniowy o długości do 20 km. Będzie on przebiegał pod ziemią, co pozwoli zachować walory turystyczne oraz minimalizować wpływ na środowisko.
Projekt Bałtyk 1 jest kluczowy dla transformacji energetycznej Polski. Jak mówi Jerzy Zań, Prezes Zarządu Polenergia S.A., „Bałtyk 1 to projekt największej farmy wiatrowej w polskiej części Bałtyku, który może zrewolucjonizować polską energetykę.”
Wspólne projekty Equinor i Polenergii na Bałtyku, w tym Bałtyk 2 i Bałtyk 3, będą dysponować łączną mocą do 3000 MW. Realizacja tych projektów pozwoli na zasilenie zieloną energią ponad 4 milionów gospodarstw domowych.
Morskie farmy wiatrowe Bałtyk to jeden z największych projektów infrastrukturalnych w historii Polski. Pierwsza energia z dwóch bardziej zaawansowanych projektów, Bałtyk 2 i Bałtyk 3 o łącznej mocy 1440 MW, ma popłynąć już w 2027 roku.
fot: Equinor