To okręty, które mają kluczowe zadania – komentują eksperci. Chodzi o niszczyciel min, którego budowa właśnie się rozpoczęła. We wtorek, w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku, odbyła się uroczystość cięcia pierwszej blachy. Nowa jednostka otrzyma nazwę Czajka (606).
– Wspólnie dokładamy wszelkich starań, aby wypracować najlepsze rozwiązania techniczne, a pozostające przed nami wyzwania rozwiązywać w ten sposób, aby okręty dostarczone zostały dla naszych marynarzy w odpowiednich terminach i spełniały wysokie wymagania. Celem tego jest aby członkowie załogi wracali zawsze do portu w bezpieczny sposób. Zadania postawione przed tymi okrętami są wręcz kluczowe. Jak ważne jest zapewnienie dostępu do naszych portów, a przez to niczym nieskrępowanej wymiany gospodarczej, a także bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej, pokazała w sposób dramatyczny sytuacja Ukrainy po agresji Rosji. Seria sześciu niszczycieli min jest kluczowym ogniwem w realizacji tego typu zadań. Obecne w służbie okręty tej serii już pełnią ważną rolę w zakresie realizacji naszych zobowiązań sojuszniczych na Morzu Bałtyckim i nie tylko. Budowa niszczycieli min typu Kormoran II nie tylko zwiększa skuteczność i bezpieczeństwo naszych operacji na morzu, bo realizacja tak skomplikowanego zadania zapewnia rozwój stoczni i firmom z nią współpracujących – powiedział prezes zarządu stoczni Remontowa Shipbuilding Dariusz Jaguszewski.
Wodowanie okrętu zaplanowano na Grudzień 2025 r. Okręt będzie służył Marynarce Wojennej, w 13. Dywizjonie Trałowców im. admirała floty Andrzeja Karwety w Gdyni.
Przekazanie ORP Czajka planowane jest na lata 2026-2027, a w tym samym okresie do służby wejdą także jego siostrzane jednostki, ORP Rybitwa i ORP Jaskółka. Dotychczasowe okręty – ORP Kormoran, ORP Albatros i ORP Mewa – już pełnią służbę w 13. Dywizjonie Trałowców.
ORP „Czajka” zbudowany zostanie przez konsorcjum, w skład którego wchodzą Stocznia Remontowa Shipbuilding S.A. (lider), PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. oraz Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A.
Główne parametry niszczyciela min typu „Kormoran II”:
- wyporność: do 850 t
- długość całkowita: 58,50 m
- szerokość maksymalna: 10,30 m
- zanurzenie: 2,7 m
- załoga: 48 osób ( plus 6 dodatkowo zaokrętowanych)