Kolejna edycja konferencji H2Szczecin: Wodór Napędem Regionów odbędzie się już 28 i 29 listopada w hotelu Coutryard by Marriott w Szczecinie. To już trzecia odsłona konferencji, której celem jest dyskusja o wodorze, który jest podstawą nowoczesnej zielonej i niskoemisyjnej gospodarki.
– Nasze wydarzenie to nie tylko dwudniowa konferencja w Szczecinie, ale wręcz cała platforma spotkań i inicjatyw, w tym networking i sieciowanie partnerów w kilkumiesięcznym okresie poprzedzającym konferencję. Chcemy, by przed samym wydarzeniem tematyka wodoru była przybliżana opinii publicznej, a także, by nasi partnerzy, w tym samorządy miały okazję przekonać się jak wygląda polityka odnośnie wodoru w innych miastach. Przygraniczne Prenzlau może pochwalić się aż czterema autobusami wodorowymi. Stąd warto jest czerpać z ich doświadczenia – mówi prof. Marzena Frankowska, współorganizatorka wydarzenia H2Szczecin: Wodór Napędem Regionów.
Dlaczego spotykamy się w Szczecinie?
Pomorze Zachodnie to pierwszy samowystarczalny energetycznie region o największym w Polsce udziale w produkcji energii z OZE, który jest szczególnie predysponowany do wytwarzania najcenniejszego, bo zero-emisyjnego „zielonego” wodoru. Cytując wypowiedź prof. Jerzego Buzka podczas ubiegłorocznej konferencji H2Szczecin (30.11.2023) – Zachodniopomorskie powinno być hubem wodorowym dla Polski i odgrywać kluczową rolę w wymiarze międzynarodowym. Występuje zatem pilna konieczność intensyfikacji współpracy z pozostałymi regionami w Polsce, które wykazują niedobory zielonej energii. Organizacja wydarzenia jest przede wszystkim odpowiedzią na zgłaszane zapotrzebowanie ze strony wielu środowisk w całej Polsce (biznes, nauka, samorząd).
Gospodarka wodorowa to kompletny łańcuch wartości związany z wytwarzaniem, przesyłem, magazynowaniem i zastosowaniem wodoru w całej gospodarce, a w szczególności w transporcie, energetyce, ciepłownictwie i przemyśle. Celem jest zielona transformacja Polski i Europy zapewniająca bezpieczeństwo energetyczne, innowacyjny rozwój, a także neutralność klimatyczną. A zatem rozwój tego sektora gospodarki jest zarówno szansą, jak i wyzwaniem.