Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających zakupiło właśnie nowoczesnego robota podwodnego ROV. W rozmowie z portalem Polska Morska Grzegorz Zaniewicz, opiekun Koła Naukowego Hydrografii Morskiej, wyjaśnia jakie jest zastosowanie i parametry tego robota.
Pojazd został zakupiony w ramach wyposażenia Laboratorium Pozycjonowania Konstrukcji i Robotów Podwodnych w Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających przy Politechnice Morskiej w Szczecinie. Będzie służył do prowadzenia badań związanych z realizacją prac podwodnych – informuje nas Grzegorz Zaniewicz z Katedry Hydrografii i Analiz Przestrzennych Hydrograf kat. A na Politechnice Morskiej w Szczecinie
Robot podwodny ROV znajduje zastosowanie w wielu specjalistycznych zadaniach związanych z pracą pod wodą. Może być używany do inspekcji konstrukcji hydrotechnicznych, takich jak mosty czy tamy, oraz do poszukiwania obiektów na dnie morza i w akcjach ratowniczych. Jest także pomocny w monitorowaniu morskiej fauny i flory, pobieraniu próbek oraz przeprowadzaniu badań archeologicznych pod wodą. Dodatkowo, robot służy do inspekcji instalacji offshore. Dzięki wysokiej jakości kamerom, sonarowi i manipulatorowi, umożliwia precyzyjną pracę nawet w trudnych warunkach i dużych głębokościach.
Pojazd podwodny ROV jest pojazdem klasy obserwacyjnej, wyposażony jest w dwie kamery oraz sonar FLS (forward looking sonar). Posiada wielofunkcyjny chwytak, dzięki któremu może podnosić obiekty pod wodą, przecinać liny czy pobierać próbki dna. Wyposażenie sensorów nawigacyjnych wraz z połączeniem z systemem pozycjonowania podwodnego USBL gwarantuje wykonywanie misji w trybie autonomicznym. Dodatkowo, wyposażony jest w czujnik mierzący grubość poszycia konstrukcji metalowych, np. kadłuba statku – tłumaczy Zaniewicz.
Parametry techniczne ROV
Konkretnie jest to model VideoRay Mission Specialist Defender. Ten podwodny robot charakteryzuje się imponującymi parametrami, które pozwalają na efektywną pracę w wymagających warunkach podwodnych. Ma wymiary 74 x 46 x 31 cm i waży 17 kg, co sprawia, że jest stosunkowo kompaktowy i łatwy do transportu. Może zanurzyć się na głębokość do 1000 metrów, co czyni go idealnym narzędziem do głębinowych inspekcji. Wyposażony jest w 6 niezależnych silników – 4 do poruszania się w poziomie i 2 do pionowego manewrowania, co zapewnia mu dużą manewrowość.
Robot posiada dwie kamery HD, które dostarczają wysokiej jakości obraz w czasie rzeczywistym, a wbudowane diody LED z regulowaną jasnością pozwalają na dobre oświetlenie nawet w ciemnych warunkach podwodnych. Precyzyjna nawigacja jest możliwa dzięki kompasowi, GPS-owi oraz systemowi DVL (Doppler Velocity Log). Robot ma także sonar FLS, który umożliwia inspekcje w ograniczonej widoczności, oraz 300-metrowy kabel sterujący (umbilical), pozwalający na jego zdalne operowanie. Dodatkowo, ramię manipulacyjne robota umożliwia chwytanie i manipulację obiektami pod wodą, co czyni go wszechstronnym narzędziem do różnych zadań.
Jak steruje się takim robotem?
Potrzebne jest do tego specjalistyczne oprogramowanie – tłumaczy rozmówca Polski Morskiej.
Pojazdem podwodnym steruje się z poziomu specjalnej konsoli, gdzie operator ma dostęp do wszystkich informacji nawigacyjnych dotyczących położenia ROV pod wodą, podgląd z kamer oraz sonaru. Konsola połączona jest z pojazdem kablem przesyłającym dane w czasie rzeczywistym.
Nie każdy może sterować takim robotem, żeby mieć uprawnienia operator powinien przejść specjalne szkolenie producenta pojazdu w zakresie bezpiecznego wykorzystania sprzętu oraz jego przeglądu i serwisowania.
Szkolenia na robocie ROV przydatne w MW
Tego typu roboty są wykorzystywane w Marynarce Wojennej, czy ten model jest zbliżony do tych które obsługuje MW? Czy szkolenie na tym robocie pozwoli w przyszłości absolwentom szkoły na obsługiwanie tego typu robotów?
Z naszej wiedzy wynika, że MW posiada na wyposażeniu mniejsze i większe pojazdy podwodne. Większość z nich jest klasy obserwacyjnej, a więc wpisuje się w klasę pojazdów, takich jak nasz. Specyfika sterowania wszystkimi pojazdami podwodnymi jest podobna, tak więc osoby szkolące się na tym typie ROV mogą wykorzystać nabyte umiejętności w przyszłej pracy. – pracownik Katedry Hydrografii i Analiz Przestrzennych Hydrograf kat. A
Czy roboty zastąpią ludzi?
Podwodne roboty ROV mogą pracować na dużych głębokościach i w trudnych warunkach, eliminując ryzyko dla ludzi oraz zapewniając ciągłość pracy. Jednak nadal potrzebują operatora do podejmowania decyzji i sterowania w bardziej skomplikowanych zadaniach. Roboty mają ograniczoną precyzję w wykonywaniu złożonych prac manualnych, które wymagają ludzkiej kreatywności i adaptacji.
Na pytanie czy tego typu roboty mają szansę całkowicie zastąpić ludzi w przyszłości? Grzegorz Zaniewicz odpowiada:
Na ten moment trudno powiedzieć. Część operacji podwodnych już może być wykonywanych autonomicznie, ale jeżeli chodzi o precyzyjne, podwodne operacje instalacyjne czy naprawcze na ten moment człowiek jest niezastąpiony.
Póki co ROV zamiast całkowicie zastępować człowieka, współpracują z nim, podnosząc efektywność i bezpieczeństwo operacji podwodnych.
Dzięki tej jednostce Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających w Politechnice Morskiej w Szczecinie może prowadzić nowoczesne i innowacyjne rozwiązania w badaniach naukowych. Takie sprzęty pozwalają również szkolić przyszłych specjalistów.
fot. https://videoray.com