Polski Portal Morski
Bezpieczeństwo

Pomorze Zachodnie przeszło przez powodzie „suchą stopą”

Tak można streścić podsumowanie akcji powodziowej, jakie przygotował Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki. W działaniach zaangażowano tysiąc osób. To 2 kilometry zapór, ponad 3 tysiące ton piasku, 200 tysięcy worków i tysiąc big bagów – wyliczają urzędnicy.

Dzięki wzorcowej współpracy możemy mówić o szczęśliwym zakończeniu akcji – komentuje wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski.

– To dzięki szybko podjętym działaniom, odpowiedzialności, natychmiastowej reakcji i kooperacji tysięcy ludzi, nie doszło do żadnej tragedii – podkreślił.

Fala powodziowa z południa kraju dotarła na Pomorze Zachodnie 22 września. Niespełna tydzień później przekroczone zostały pierwsze stany alarmowe. Z jedynymi zalaniami mieli do czynienia mieszkańcy miejscowości Kalenisko. Tam woda dostała się na okoliczny plac zabaw. Czasowo zalana była także infrastruktura turystyczna. Finalnie maksymalne przekroczenie stanu alarmowego wynosiło niespełna metr. Żadna z miejscowości nie została zalana poprzez przerwanie wału przeciwpowodziowego. Nikomu nic się nie stało, udało nam się uniknąć zagrożenia, ponieważ z odpowiednim wyprzedzeniem rozpoczęliśmy działania prewencyjne – Adam Rudawski.

– Organizowaliśmy wojewódzkie posiedzenia sztabu zarządzania kryzysowego, wymienialiśmy się bieżącymi informacjami, ustalaliśmy plan działania i natychmiast reagowaliśmy. Dzięki wzorowej współpracy służb, pracowników administracyjnych, samorządowców i mieszkańców nie doszło do żadnej tragedii. Bardzo dziękuję za Wasze zaangażowanie, kooperację i aktywność – komentował wojewoda.

W działania związane z bezpieczeństwem każdego dnia zaangażowanych było od 300 do 1000 osób. Monitorowali oni wały, pilnowali przestrzegania zakazów, napełniali worki z piaskiem, budowali zapory i odpowiadali za sprawną komunikację. Cały czas w gotowości do działań było 2,5 tys. żołnierzy wojsk operacyjnych z 12 Dywizji Zmechanizowanej oraz 5 Pułku Inżynieryjnego. W sumie do ochrony przed wielką wodą w naszym województwie wykorzystano ponad 3 tys. ton piasku, ponad 200 tysięcy worków i blisko tysiąc big bagów. Ustawiono też ponad 2 km zapór i ponad 2 km rękawów przeciwpowodziowych – czytamy w komunikacie ZUW.

Fot. ZUW

Zobacz podobne

„Ci, którzy nie powrócili z morza” żegnani są w wyjątkowy sposób. Relacja żołnierza Marynarki Wojennej

BS

Polscy marynarze w akcji – ćwiczenia Aegean Seal 2024

KM

Nowy kombinezon przeciwwybuchowy EOD 10 w Morskim Oddziale Straży Granicznej

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie