Polski Portal Morski
Aktualności Offshore Ważne

Pierwsze transporty monopali w drodze na farmę wiatrową Baltic Power

Z fabryki Steelwind w Nordenham ruszyły pierwsze dostawy monopali, które będą fundamentami dla farmy wiatrowej Baltic Power. Łącznie przewidziano 26 takich transportów do portu przeładunkowego. Dalej te 120 – metrowe monopale zostaną przetransportowane na plac budowy na morzu na początku 2025 roku.

Produkcja monopali na potrzeby Baltic Power wystartowała w fabryce Steelwind w styczniu 2024 roku. Monopale te osiągają imponujące rozmiary – ich długość wynosi nawet 120 metrów, średnica przekracza 9 metrów, a waga jednego elementu może sięgać 1700 ton. Na obszarze planowanej farmy wiatrowej, gdzie głębokość morza wynosi od 30 do 45 metrów, fundamenty będą wbite na głębokość ponad 40 metrów w dno morskie, co zapewni ich stabilność nawet w trudnych warunkach pogodowych. Monopale wykonane są z wysokowytrzymałej stali, która jest odporna na korozję wywołaną zasoleniem wód morskich.

Choć w Polsce brakuje zakładów zdolnych do kompleksowej produkcji tak dużych monopali, część komponentów, takich jak elementy stalowe oraz niektóre elementy przejściowe, wytwarzana jest w polskich fabrykach, między innymi w Żarach, Niemodlinie i Skarżysku-Kamiennej.

Projekt Baltic Power, realizowany wspólnie przez ORLEN i Northland Power, to obecnie jedna z ważniejszych inwestycji w dziedzinie morskich farm wiatrowych w Polsce. Budowa lądowej infrastruktury rozpoczęła się już w maju 2023 roku, natomiast działania związane z częścią morską przewidziane są na początek 2025. Kluczowym etapem będzie instalacja fundamentów morskich, na które składają się monopale oraz tzw. elementy przejściowe (Transition Pieces), na których finalnie zostaną zamontowane turbiny wiatrowe. Baltic Power planuje zainstalować łącznie 78 monopali – 76 dla turbin oraz 2 dla morskich stacji elektroenergetycznych.

Jest to najbardziej zaawansowany projekt budowy morskiej farmy wiatrowej w Polsce. Farma, która ma zostać podłączona do sieci w 2026 roku, dostarczy do krajowego systemu energetycznego 1,2 GW mocy, co pokryje około 3% zapotrzebowania Polski na energię. Turbiny zastosowane w projekcie Baltic Power będą miały jednostkową moc aż 15 MW, co czyni je jednymi z najwydajniejszych na świecie. Zrealizowanie tego projektu przyniesie również znaczące korzyści dla środowiska, ograniczając emisję dwutlenku węgla o około 2,8 mln ton rocznie.

źródło/ fot. Baltic Power

Zobacz podobne

„Polska Morska” w eterze. Profesjonalny podcast w odliczaniu do Kongresu Morskiego

Bartłomiej Czetowicz

PGE Baltica z inżynierem kontraktu dla bazy w Ustce

Sonia Mrzygłocka

Rekompensaty dla rybaków za farmy na Bałtyku. Pierwsze wypłaty od Baltic Power

Sonia Mrzygłocka

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie