Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko Ważne

Szczeciński projekt BLUEBOOST wspiera niebieską gospodarkę

Naukowcy z Wydziału Nauk o Żywności i Rybactwa na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie prowadzą międzynarodowy projekt badawcze w ramach Partnerstwa na rzecz Zrównoważonej Gospodarki Niebieskiej (SBEP), współorganizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Projekt ze szczecińskiej uczelni otrzymał finansowanie na prawie milion złotych.

Założeniem projektu BLUEBOOST prowadzonego przez zespół profesora Remigiusza Panicza jest stworzenie kompleksowego systemu hodowlanego, który będzie integrował produkcję ryb, raków, warzyw i ziół w jednym, ekologicznym obiegu. Dzięki współpracy z personelem obiektu w Malińcu powstanie nowoczesna platforma umożliwiająca równoczesne hodowanie karpi i raków błotnych z jednoczesnym wzrostem wybranych roślin.

Specjalnie dla Polski Morskiej Prof. dr hab. inż. Remigiusz Panicz wyjaśnia, jaki jest cel projektu BLUEBOOST.

Pierwszym celem projektu jest stworzenie systemu multitroficznego, czyli takiego gdzie będziemy produkować conajmniej trzy różne gatunki, to będą Karpie, Raki Błotne i rośliny głównie Rukiew Wodna. Standardowo akwakultura stawowa produkuje tylko Karpia, my chcemy w jednym systemie produkować trzy gatunki. Chcemy wykazać że jest to możliwe, dzięki temu hodowca może wykazać większy profit powierzchni stawowej w tym samym czasie. Raki oraz Rukiew są to gatunki, dla których nie trzeba specjalnej paszy, one wyżywią się tym co znajdą w stawie. Osoba hodująca na koniec sezonu ma do sprzedaży nie tylko Karpie, ale już trzy gatunki. Efektywność produkcji stawowej wzrasta, a hodowca ma dodatkowe profity.

Wykorzystanie odpadkowych osadów

Cały projekt BLUEBOOST jest połączeniem dwóch założeń stworzenie systemu multitroficznego i wykorzystanie w ramach tego systemu biomateriałów, które pomogą w oczyszczaniu wody w stawach – wyłapią osady i inne zanieczyszczenia.

Kolejnym celem projektu jest wykorzystanie osadów tzw. strumieni bocznych., które powstaja na farmach stawowych w trakcie sezonu produkcyjnego. W ramach tego projektu tworzymy system, który pozwoli na odzyskiwanie tych osadów. Ponieważ żeby odłowić ryby ze stawu, to należy spuścic wodę, a zazwyczaj z tą wodą uwalniane są także osady i my te osady chcemy wyłapać. Za pomocą tzw. bariery z materiału biofiltracyjnego, zazwyczaj są to kostki słomy. Osady bogate w składniki odżywcze wnikają do tych słomianych kostek. Wtedy takie kostki używamy do produkcji grzybów – Boczniaków Ostrygowatych. Kapelusze tych wyprodukowanych grzybów będą pożywieniem dla ludzi tzw. nową „niebieską ” żywnością. Stworzonej w ramach cyklu niebieskiej biotechnologii – wyjaśnia opiekun projektu

Oczyszczone osady posłużą następnie jako naturalne podłoże do uprawy grzybów ale także do hodowli kalifornijskich dżdżownic. Dzięki temu projekt nie tylko przyczyni się do produkcji innowacyjnej „niebieskiej” żywności, jaką będą jadalne kapelusze grzybów, lecz także pozwoli na efektywne wykorzystanie wszelkich zasobów pochodzących z produkcji rybnej. Grzybowe kapelusze trafią na rynek spożywczy, a nóżki wraz z dżdżownicami zostaną przetworzone na mączkę, która stanie się innowacyjnym dodatkiem do pasz zarówno dla słodkowodnych, jak i morskich gatunków ryb. Projekt ten wpisuje się w ideę zrównoważonej, zamkniętej produkcji i pokazuje, jak zasoby wodne mogą być efektywnie wykorzystywane w cyklu życia różnych gatunków morskich oraz w produkcji żywności.

Jest to zamknięty cykl niebieskiej gospodarki – określił kierujący projektem.

Innowacyjny jest również opisywany dodatek do pasz, dzięki jego właściwościom ryby będą zdrowsze. Dlaczego? Szczegóły zdradza nam profesor Remigiusz Panicz:

Proszek powstały z niejadalnej części grzyba jest bogaty w beta glukan, a ten z kolei wspomaga układ odpornościowy. Dlatego dodamy go do paszy dla ryb, co spowoduje że będą one zdrowsze i lepiej poradzą sobie z warunkami środowiskowymi.

Czym jest niebieska gospodarka?

Jest to koncepcja gospodarczego zarządzania zasobami mórz, oceanów i obszarów wodnych, które wspierają zarówno wzrost ekonomiczny, jak i ochronę środowiska. Skupia się na wykorzystaniu bogactw ekosystemów wodnych w sposób, który nie degraduje ich naturalnych funkcji, umożliwiając zachowanie różnorodności biologicznej i ochronę ekosystemów morskich dla przyszłych pokoleń. Celem niebieskiej gospodarki jest budowa odpowiedzialnych systemów produkcji i przetwarzania surowców morskich, takich jak ryby, algi, raki czy biomateriały, w cyklach, które angażują zrównoważone technologie i dbają o dobrostan środowiska.

Projekt nie tylko integruje produkcję ryb, raków, warzyw i ziół, ale również maksymalizuje wykorzystanie wszelkich pozostałości, tworząc obieg zamknięty, w którym odpady przekształcane są w nowe produkty – np. mączkę dla ryb – zamiast trafiać do środowiska. Dzięki wykorzystaniu naturalnych procesów biologicznych BLUEBOOST wprowadza gospodarkę cyrkularną w obszarze zasobów morskich, co pozwala na wielokrotne użycie tych samych zasobów i minimalizację generowania odpadów.

Projekt ten jest przykładem zastosowania idei niebieskiej gospodarki w praktyce. Zamiast polegać na jednorazowym wydobywaniu zasobów, BLUEBOOST przekształca ekologiczne zasady natury w realne, innowacyjne technologie, które mogą być replikowane w innych częściach świata.

fot. ZUT

Zobacz podobne

Grupa Azoty: finansowanie projektu Polimery Police wydłużone do 29 listopada br.

Bartłomiej Czetowicz

Tysiące osób manifestowały w Londynie przeciw zanieczyszczeniu wody w kraju

Bartłomiej Czetowicz

Ekspertka: nowy etap rewolucji cyfrowej to kwestia pięciu lat

Bartłomiej Czetowicz

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie