Polski Portal Morski
Aktualności Technologie Ważne

Urządzenie BATMAN pomoże naukowcom w badaniu nietoperzy

Bezzałogowy Automatyczny Terenowy Monitoring Akwenów i Nietoperzy – to rozwinięcie skrótu BATMAN, czyli projektu realizowanego przez studentów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Konstrukcyjnie przypomina katamaran, wewnątrz którego mieszczą się urządzenia pomiarowe.

Młodzi naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu otrzymali wsparcie z wrocławskiego programu grantowego FAST. Ich projekt został zgłoszony jako rozwiązanie do badania oddziaływania na środowisko przez pływające farmy fotowoltaiczne, ale zastosowań może być więcej. 

„W pierwotnym założeniu i przy aktualnie zamontowanej aparaturze pomiarowej statek będzie służył głównie do monitoringu aktywności chiropterofauny i awifauny, czyli ptaków i nietoperzy. Ale ze względu na modułowy charakter konstrukcji, po wymianie przyrządów badawczych, możliwe jest monitorowanie innych zjawisk” – wskazano w komunikacie.

BATMAN to efekt prac studentów z Koła Naukowego Teriologów, pomógł kolega z Politechniki Wrocławskiej. Opiekę merytoryczną sprawuje dr Grzegorz Apoznański z Instytutu Biologii Środowiskowej UPWr.

„Przy projektowaniu zwracaliśmy szczególną uwagą na to, czy napęd statku będzie interferował z aparaturą badawcza oraz wpływał na jego stabilność. Dlatego swoją budową przypomina on katamaran. Dodatkowo ważne były dla nas parametry techniczne, takie jak prędkość, w tym wypadku – około 5 km/h, co odpowiada szybkiemu marszowi oraz hałas. Zbyt duży mógłby bowiem zaburzyć pomiary” – podkreślił dr Grzegorz Apoznański.

BATMAN został przetestowany na uczelnianej pływalni i w miejskim parku. Zdaniem konstruktorów będzie on w łatwy i tani sposób mógł monitorować niewielkie zbiorniki wodne, np. podczas badań poprzedzających inwestycje. Liczą oni na dalszy rozwój projektu.

źródło: PAP / fot: Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Zobacz podobne

Gaz-System: rusza kolejny etap prac ws. budowy Nordycko-Bałtyckiego Korytarza Wodorowego

BS

Pustynie tlenowe w Bałtyku – eksperci ostrzegają

PL

Czy m/s Jantar powróci do rodzinnego Elbląga?

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie