Wojewoda Pomorski wydał decyzję w sprawie lokalizacji infrastruktury przesyłowej dla projektu morskiej farmy wiatrowej BC-Wind. Projekt ten ma kluczowe znaczenie dla rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce, szczególnie w regionie Pomorza.
Budowa morskiej farmy wiatrowej BC-Wind
Projekt BC-Wind obejmuje budowę farmy wiatrowej zlokalizowanej około 23 km od brzegu, na wysokości gmin Krokowa i Choczewo w województwie pomorskim. Farma ta ma mieć powierzchnię 90,94 km², a jej planowana moc wyniesie do 500 MW, co czyni ją jednym z większych przedsięwzięć w regionie.
Inwestycja jest podzielona na dwie główne części
- Część I: Budowa morskiej farmy wiatrowej
- Zadanie 1: Montaż turbin wiatrowych, sieci kablowych o napięciu 66 kV oraz infrastruktury towarzyszącej.
- Zadanie 2: Budowa morskiej stacji elektroenergetycznej, która będzie gromadzić energię z turbin.
- Część II: Budowa infrastruktury przesyłowej energii do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE)
- Zadania 3-8: Obejmują one budowę kablowych linii eksportowych od farmy do lądowej stacji elektroenergetycznej, sieci teletechnicznej, drogi serwisowej, lądowej stacji elektroenergetycznej oraz przyłączy kablowych i światłowodowych.
Decyzja lokalizacyjna, którą wydał wojewoda, jest kluczowym krokiem umożliwiającym realizację drugiej części inwestycji – budowy infrastruktury przesyłowej w gminie Choczewo.
Pierwsza energia z morskiej farmy wiatrowej BC-Wind popłynie w 2027 roku.
Współpraca z Bureau Veritas Polska
Ocean Winds, firma odpowiedzialna za projekt BC-Wind, nawiązała współpracę z Bureau Veritas Polska w celu certyfikacji farmy wiatrowej. Proces ten obejmuje kompleksową ocenę projektu na każdym etapie, od projektowania aż po uruchomienie, by zapewnić zgodność ze standardami bezpieczeństwa i jakości.
– Zdecydowaliśmy się na wybór Bureau Veritas Polska jako certyfikatora dla naszego projektu BC-Wind ze względu na ich doświadczenie w certyfikacji projektów offshore i profesjonalizm, które już udowodnili podczas współpracy przy innych projektach OW, takich jak Moray West czy Moray East. Jesteśmy przekonani, że współpraca z Bureau Veritas przyczyni się do osiągnięcia najwyższych standardów bezpieczeństwa i jakości, co jest dla nas priorytetem w realizacji każdego projektu– mówi Kacper Kostrzewa, dyrektor projektu BC-Wind, Ocean Winds
Certyfikacja, obejmująca dwa kluczowe certyfikaty wymagane przez polskie przepisy, to krok w stronę zapewnienia, że BC-Wind spełni najwyższe normy bezpieczeństwa i efektywności.
Ocean Winds planuje podjąć finalną decyzję inwestycyjną oraz uzyskać pozwolenie na budowę jeszcze w najbliższym czasie. Pierwsze prace budowlane na lądzie mają rozpocząć się w drugiej połowie 2025 roku.
fot: ilustracyjne, envato.elements