Polski Portal Morski
Aktualności Offshore

Wojewoda Pomorski zatwierdził lokalizację infrastruktury przesyłowej dla projektu BC-Wind

Wojewoda Pomorski wydał decyzję w sprawie lokalizacji infrastruktury przesyłowej dla projektu morskiej farmy wiatrowej BC-Wind. Projekt ten ma kluczowe znaczenie dla rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce, szczególnie w regionie Pomorza.

Budowa morskiej farmy wiatrowej BC-Wind

Projekt BC-Wind obejmuje budowę farmy wiatrowej zlokalizowanej około 23 km od brzegu, na wysokości gmin Krokowa i Choczewo w województwie pomorskim. Farma ta ma mieć powierzchnię 90,94 km², a jej planowana moc wyniesie do 500 MW, co czyni ją jednym z większych przedsięwzięć w regionie.

Inwestycja jest podzielona na dwie główne części

  1. Część I: Budowa morskiej farmy wiatrowej
    • Zadanie 1: Montaż turbin wiatrowych, sieci kablowych o napięciu 66 kV oraz infrastruktury towarzyszącej.
    • Zadanie 2: Budowa morskiej stacji elektroenergetycznej, która będzie gromadzić energię z turbin.
  2. Część II: Budowa infrastruktury przesyłowej energii do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE)
    • Zadania 3-8: Obejmują one budowę kablowych linii eksportowych od farmy do lądowej stacji elektroenergetycznej, sieci teletechnicznej, drogi serwisowej, lądowej stacji elektroenergetycznej oraz przyłączy kablowych i światłowodowych.

Decyzja lokalizacyjna, którą wydał wojewoda, jest kluczowym krokiem umożliwiającym realizację drugiej części inwestycji – budowy infrastruktury przesyłowej w gminie Choczewo.

Pierwsza energia z morskiej farmy wiatrowej BC-Wind popłynie w 2027 roku.

Współpraca z Bureau Veritas Polska

Ocean Winds, firma odpowiedzialna za projekt BC-Wind, nawiązała współpracę z Bureau Veritas Polska w celu certyfikacji farmy wiatrowej. Proces ten obejmuje kompleksową ocenę projektu na każdym etapie, od projektowania aż po uruchomienie, by zapewnić zgodność ze standardami bezpieczeństwa i jakości.

– Zdecydowaliśmy się na wybór Bureau Veritas Polska jako certyfikatora dla naszego projektu BC-Wind ze względu na ich doświadczenie w certyfikacji projektów offshore i profesjonalizm, które już udowodnili podczas współpracy przy innych projektach OW, takich jak Moray West czy Moray East. Jesteśmy przekonani, że współpraca z Bureau Veritas przyczyni się do osiągnięcia najwyższych standardów bezpieczeństwa i jakości, co jest dla nas priorytetem w realizacji każdego projektu– mówi Kacper Kostrzewa, dyrektor projektu BC-Wind, Ocean Winds

Certyfikacja, obejmująca dwa kluczowe certyfikaty wymagane przez polskie przepisy, to krok w stronę zapewnienia, że BC-Wind spełni najwyższe normy bezpieczeństwa i efektywności.

Ocean Winds planuje podjąć finalną decyzję inwestycyjną oraz uzyskać pozwolenie na budowę jeszcze w najbliższym czasie. Pierwsze prace budowlane na lądzie mają rozpocząć się w drugiej połowie 2025 roku.

fot: ilustracyjne, envato.elements

Zobacz podobne

ORLEN Petrobaltic: milion złotych oszczędności na logistyce morskiej

PL

Grupa Azoty: z 2 tys. do 20 tys. ton wzrosły jednorazowe dostawy soli potasowej do Polic

PL

ZUT: program Edu-Fish – nowoczesne kształcenie w rybactwie i ichtiologii szansą dla młodych

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie