Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko Ważne

82 mln zł dla Wód Polskich na udrożnienie rzek 

Rząd zabezpieczył dodatkowe 82 miliony złotych na usuwanie szkód powodziowych na rzece Biała Głuchołaska w województwie opolskim oraz na przywrócenie przepustowości koryt wraz z zabudową wyrw brzegowych na rzece Biała Lądecka w województwie dolnośląskim. Poinformował o tym w Lądku-Zdrój Minister – Członek Rady Ministrów Marcin Kierwiński podczas wizyty na terenach dotkniętych powodzią w 2024 roku.

Środki – pochodzące z rezerwy celowej budżetu państwa na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych oraz ochronę ludności – przekazało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w porozumieniu z resortami finansów, infrastruktury oraz Ministrem – Członkiem Rady Ministrów Marcinem Kierwińskim, który jako przewodniczący Zespołu ds. Odbudowy po powodzi koordynuje działania na obszarach dotkniętych powodzią we wrześniu 2024 r.

„To kolejne wsparcie z dużej puli środków na odbudowę, którego udziela rząd, by jak najszybciej usunąć skutki powodzi”– zaznaczył Minister Marcin Kierwiński w Lądku-Zdrój, koordynujący działania dotyczące odbudowy obszarów dotkniętych powodzią.

Jak informuje Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, niemal połowa przyznanej kwoty – 40 mln zł – trafi do województwa opolskiego na usunięcie szkód powodziowych na rzece Biała Głuchołaska. W ramach zleconych jeszcze w tym miesiącu prac koryto cieku zostanie udrożnione z naniesionego w trakcie powodzi rumoszu oraz drzew, wyremontowane będą urządzenia wodne uszkodzone w wyniku wystąpienia klęski żywiołowej, a także uprzątnięte nieruchomości. Prace będą prowadzone punktowo na długości prawie 24 kilometrów, rozpoczynając od ujścia do Zbiornika Nysa.

Pozostałą kwotę z przekazanej rezerwy celowej w wysokości 42 milionów złotych Wody Polskie przeznaczą na przywrócenie przepustowości koryt rzeki Białej Lądeckiej przepływającej przez Stronie Śląskie i Lądek Zdrój oraz potoku Morawka w województwie dolnośląskim. Dzięki realizacji punktowych prac udrożnieniowych oraz zasypaniu wyrw w brzegach oraz dnie cieków przywrócona zostanie możliwość swobodnego przepływu wód na łącznym odcinku ok. 42 km.

Znaczna część prac planowana jest do zakończenia w połowie 2025 r.

źródło: PAP / fot: envato

Zobacz podobne

ORLEN Petrobaltic: milion złotych oszczędności na logistyce morskiej

PL

Grupa Azoty: z 2 tys. do 20 tys. ton wzrosły jednorazowe dostawy soli potasowej do Polic

PL

ZUT: program Edu-Fish – nowoczesne kształcenie w rybactwie i ichtiologii szansą dla młodych

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie