Polski Portal Morski
Aktualności Inne Środowisko

Polsko-francuskie rozmowy o rozwoju OZE i energetyce jądrowej

O rozwoju OZE i energetyce jądrowej rozmawiali we wtorek przedstawiciele polskiego resortu klimatu i środowiska oraz francuskiego Ministerstwa Transformacji Energetycznej, Energii i Klimatu – podało MKiŚ. Strona francuska zwracała uwagę, że energetyka jądrowa wpływa na stabilność cen energii.

Wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka oraz dyrektor generalny Laurent Kueny z francuskiego Ministerstwa Transformacji Energetycznej, Energii i Klimatu rozmawiali także o dekarbonizacji sektora energii oraz priorytetach polskiej prezydencji w sektorze energii.

Jak zaznaczyło ministerstwo, Laurent Kueny podczas spotkania podkreślił znaczenie energetyki jądrowej, która we Francji stanowi główne źródło prądu. Przypomniał również o jej wpływie na stabilność dostaw oraz cen. „Zwrócił także uwagę na niewykorzystywany w pełni potencjał gazów odnawialnych, w tym biometanu, który może z powodzeniem zastępować konwencjonalny gaz ziemny” – przekazało MKiŚ.

Wiceminister Motyka podkreślił natomiast polskie wysiłki na rzecz ograniczenia emisji w sektorze energii i szybkiego przechodzenia na zielone technologie. „Wspomniał przy tym o ambitnych założeniach polskiego Krajowego Planu na Rzecz Energii i Klimatu (KPEiK) oraz realizowanych inwestycjach w energetykę wiatrową na morzu, energię jądrową czy o rosnącej liczbie prosumentów” – poinformował resort klimatu.

„Zgodnie z założeniami KPEIK, w 2030 r. za produkcję prądu w Polsce będą odpowiadać odnawialne źródła energii w ponad 50 proc. Inwestycje w nowe technologie jeszcze przyśpieszą ten proces” – powiedział podczas spotkania Motyka.

MKiŚ dodał też, że ministrowie omówili także priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE. „W tym kontekście Francja obiecała wesprzeć polskie wysiłki na rzecz walki z dezinformacją klimatyczną i energetyczną w Unii Europejskiej” – zaznaczyło MKiŚ. 

źródło: PAP / fot: envato, ilustracyjne

Zobacz podobne

Gaz-System: rusza kolejny etap prac ws. budowy Nordycko-Bałtyckiego Korytarza Wodorowego

BS

Pustynie tlenowe w Bałtyku – eksperci ostrzegają

PL

Czy m/s Jantar powróci do rodzinnego Elbląga?

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie