Polski Portal Morski
Aktualności Inne Ważne

Naukowcy ZUT stworzyli „karpioki”- zdrowe chipsy z mięsa karpia

Naukowcy z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie opracowali wyjątkową przekąskę – prażynki z mięsa karpia, które są zdrowsze i mniej kaloryczne niż tradycyjne chipsy. Produkt, nazwany „karpiokami”, może wkrótce trafić do masowej produkcji.

Nową technologię zaprezentowano w piątek, 15 listopada, na Wydziale Nauk o Żywności i Rybactwa ZUT.

– Celem naszego projektu było wykorzystanie mięsa karpia nie tylko w okresie bożonarodzeniowym, a przede wszystkim zagospodarowanie tego, co zostaje po filetowaniu – wyjaśnił dr inż. Grzegorz Tokarczyk, prof. ZUT, kierujący Katedrą Technologii Rybnej, Roślinnej i Gastronomicznej.

Zespół naukowców, pod kierunkiem prof. Tokarczyka, przez trzy lata pracował nad metodą wykorzystania mięsa pozostającego po filetowaniu ryb, np. przy kręgosłupie.

– To, co pochodzi z wody, w całości przerabiamy na żywność” – podkreślił Tokarczyk, nawiązując do idei „zero waste” i „blue economy”.

Okazało się, że mięso karpia, a także innych ryb, idealnie nadaje się do produkcji prażynek. Proces obejmuje mieszanie mięsa z tapioką lub inną skrobią, odrobiną soli i cukru oraz wodą, która wiąże składniki podczas obróbki cieplnej. „Plus woda, żeby skrobia podczas obróbki cieplnej spęczniała i związała mięso” – wyjaśnił profesor.

Po uformowaniu w „batony” produkt przechodzi proces podgrzewania w temperaturze około 80°C, a następnie jest schładzany, porcjowany na plastry i suszony w temperaturze 50°C. W tej formie karpioki mogą być przechowywane przez wiele miesięcy lub nawet lat. Mogą być sprzedawane zarówno jako półprodukt do smażenia w domu, jak i gotowe do spożycia chipsy.

– Opracowana przez nas technologia może być wykorzystana na skalę przemysłową – podkreślają naukowcy z ZUT.

– Można dopracować kształt prażynek, kolor, smak. Robiliśmy już próby z naturalnymi barwnikami, na przykład kurkumą – dodali.

Lista składników potrzebnych do produkcji karpioków nie jest długa. Wystarczy mięso karpia, tapioka lub inna skrobia (ważne, aby nie była ziemniaczana – to zapobiega pękaniu chipsów podczas smażenia i pozwala im powiększać swoją objętość), a także pieprz, sól, odrobina cukru oraz woda. Przysmak jest smaczny, chrupiący, a przede wszystkim zdrowy.

„Karpioki” są nie tylko smaczne, ale przede wszystkim zdrowe. Zawierają łatwostrawne białko, kwasy omega 3 (EPA i DHA), minerały oraz witaminy. Mają też mniej kalorii, tłuszczu, soli i węglowodanów niż dostępne na rynku przekąski.

– W 100 g takiej przekąski jest średnio kilkadziesiąt kalorii mniej niż w teraz dostępnych na rynku prażynkach – zauważyli naukowcy.

Warto dodać, że „karpioki” mają kilkunastokrotnie wyższą zawartość białka niż tradycyjne chipsy i znacznie mniej szkodliwych nasyconych kwasów tłuszczowych (SFA).

Ponadto będą dostępne w dwóch wersjach: jako gotowe do spożycia chipsy oraz półprodukt do samodzielnego usmażenia w domu, co może zainteresować różne grupy konsumentów.

Projekt „Opracowanie technologii nowych i innowacyjnych produktów z karpia w zapewnienia całorocznego zbytu tego surowca z gospodarstwa akwakultury” realizowano przez trzy lata. Na jego realizację naukowcy otrzymali ponad 2,1 mln zł dofinansowania z Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego, a całkowity budżet projektu wyniósł ponad 2,8 mln zł.

Zespół badawczy pod kierunkiem prof. Tokarczyka tworzyli: dr inż. Grzegorz Bienkiewicz, prof. ZUT; dr hab. Iwona Adamska, prof. ZUT; dr inż. Katarzyna Felisiak; dr inż. Sylwia Przybylska; dr inż. Agnieszka Hrebień-Filisińska oraz mgr Patrycja Biernacka.

fot: Kamila Kozioł/ZUT

Zobacz podobne

Gaz-System: rusza kolejny etap prac ws. budowy Nordycko-Bałtyckiego Korytarza Wodorowego

BS

Pustynie tlenowe w Bałtyku – eksperci ostrzegają

PL

Czy m/s Jantar powróci do rodzinnego Elbląga?

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie