Województwo zachodniopomorskie, z bogatymi tradycjami morskimi, będzie w 2025 roku jednym z kluczowych regionów dla rozwoju zawodów związanych z gospodarką morską. Zgodnie z prognozami Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie, w branży morskiej wzrośnie zapotrzebowanie na specjalistów technicznych i operacyjnych, szczególnie w związku z dynamicznie rozwijającą się infrastrukturą portową oraz rosnącą rolą ekologicznych technologii w tym offshore.
Prognozy zawodowe można oprzeć na specjalnym badaniu jakie jest prowadzone przez urzędy pracy. Jak zaznaczył nasz rozmówca Paweł Nowak, Naczelnik wydziału polityki i analiz rynku pracy w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Szczecinie:
– W zawodach deficytowych jest takie badanie z barometrem zawodów, gdzie prognozujemy jeden rok do przodu.
Zawody deficytowe w sektorze morskim
Największy niedobór pracowników będzie widoczny w zawodach związanych z obsługą techniczną i logistyczną. Poszukiwani będą inżynierowie okrętowi, specjaliści ds. automatyki, mechanicy statkowi oraz specjaliści od systemów nawigacyjnych. Nieustannie poszukiwani są speecjaliści stoczniowi tacy jak spawacze czy ślusarze jak wymienia Paweł Nowak:
– W branży morskiej nie mówimy tylko o marynarzach ale też o spawaczach, którzy powinni mieć odpowiednie certyfikaty czy szkolenia. Poszukiwani są również ślusarze czy operatorzy obrabiarek. Jest duże zapotrzebowanie w tym sektorze produkcyjnym.
Istotne znaczenie będą miały także profesje związane z rozwojem odnawialnych źródeł energii, takich jak specjaliści od instalacji morskich farm wiatrowych.
– Mówimy tutaj o elektrowniach wiatrowych, w przyszłości elektrowniach powstających na morzu czyli zielona gospodarka a także transport. Sektor ten nie jest związany tylko z serwisem turbin, ale również z transportem, budownictwem wysokościowym – dodaje
Od wielu lat w województwie zachodniopomorskim istnieją bardzo poważne firmy związane ze szkutnictwem
Z kolei w logistyce portowej, deficyt pracowników dotyczyć będzie operatorów urządzeń przeładunkowych, spedytorów oraz specjalistów ds. zarządzania łańcuchem dostaw. Branża rybacka może zmagać się z niedoborem pracowników wykwalifikowanych w przetwórstwie ryb i obsłudze flot rybackich.
– Jeśli chodzi o zawody przyszłości, w których będzie więcej ofert niż chętnych to na pewno transport, spedycja i logistyka – podaje Naczelnik w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Szczecinie
Ekologia i innowacje w branży morskiej
W związku z globalnymi trendami redukcji emisji i zrównoważonym transportem morskim, region stawia na rozwój technologii ekologicznych. Prognozy wskazują na rosnące zapotrzebowanie na specjalistów ds. zielonych technologii morskich, takich jak redukcja emisji spalin ze statków czy rozwój napędów hybrydowych.
– Chcemy bardzo szybko, w kilka lat przejśc na zieloną energię. To będzie powodowało przemieszczenia zawodowe między sektorami. Najistotniejsze jest to by ułatwić zmianę tych kwalifikacji, kompetencji zawodowych – mówi nasz rozmówca
Szanse na rynku pracy
Rozwój morskich farm wiatrowych, rozbudowa terminali LNG i modernizacja infrastruktury portowej otwierają nowe możliwości dla osób poszukujących pracy w sektorze morskim. Zachodniopomorskie, jako region z dostępem do Bałtyku, oferuje unikalne perspektywy dla tych, którzy chcą się specjalizować w zawodach przyszłości związanych z ekologią i technologią.
Te rozwijające się sektory w naszym kraju skierowane są głównie do młodych wybierających kierunki zawodowe. Według danych aktualnie w województwie zachodniopomorskim jest około 37 tysięcy osób bezrobotnych, co oznacza stopę bezrobocia na poziomie 6,7%.
– Rynek osób które mogłyby być zatrudnione już sie wyczerpał. Na nowe miejsca pracy trzeba pozyskiwać osoby młode i tych którzy chcą się przekwalifikować – dodaje Paweł Nowak
Dla osób rozważających pracę w branży morskiej w województwie zachodniopomorskim kluczowe będzie dopasowanie kwalifikacji do dynamicznie rozwijających się potrzeb rynku. Warto korzystać z doradztwa zawodowego oraz analiz dostępnych w Barometrze Zawodów i na stronach Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie, aby jak najlepiej przygotować się na wyzwania przyszłości.
fot. Adobe Stock