Polski Portal Morski
Aktualności Stocznie Technologie Ważne

Historyczna inwestycja zakończona. Nowe obiekty PGZ Stoczni Wojennej oddane do użytku

PGZ Stocznia Wojenna w Gdyni dokonała historycznego przełomu, oddając do użytku dwa strategiczne obiekty – Halę Kadłubową i Halę Produkcyjną. Jest to największe przedsięwzięcie w ponad 100-letniej historii stoczni. Całkowity koszt inwestycji wyniósł ponad 300 milionów złotych.

Generalnym Wykonawcą inwestycji było konsorcjum w składzie Grupa NDI, NDI SOPOT S.A. oraz Pekabex Bet S.A.

Hala Kadłubowa, będąca głównym punktem inwestycji, to prawdziwy gigant. Jej powierzchnia zabudowy wynosi blisko 6 tys. m², a wysokość sięga 46 metrów, licząc z zespołem urządzeń wentylacyjnych na dachu. Parametry bram wielkogabarytowych (43 metry wysokości i 34 metry szerokości) oraz ich waga – aż 34 tony – robią ogromne wrażenie. Wewnątrz hali zamontowano suwnice zdolne do podnoszenia nawet 100 ton, co czyni ją jednym z najbardziej zaawansowanych obiektów przemysłowych tego typu w Europie.

Hala ta została zaprojektowana specjalnie do integracji kadłubów ultranowoczesnych fregat powstających w ramach Programu Miecznik dla Marynarki Wojennej RP.

Drugim kluczowym elementem inwestycji jest Hala Produkcyjna o powierzchni blisko 5 tys. m², w której znalazły miejsce wszystkie wydziały wyposażeniowe stoczni. Obiekt został wyposażony w nowoczesne maszyny, zapewniające skok technologiczny w procesach produkcyjnych. Wraz z halą powstał także 4-kondygnacyjny budynek biurowy, oferujący stoczniowcom komfortowe warunki pracy.

Obecnie we wnętrzu najwyższej w Polsce Hali Kadłubowej trwa budowa jednostki Wicher – pierwszej z trzech fregat Miecznik, które powstają w naszej stoczni.

Infrastruktura na miarę XXI wieku

W ramach inwestycji rozbudowano także nabrzeże, powstały nowe drogi wewnętrzne i parkingi, a cała infrastruktura techniczna została gruntownie zmodernizowana.

Budowa takich obiektów wymagała zastosowania zaawansowanych technologii i sprzętu. Na terenie stoczni pracowały m.in. cztery z sześciu dostępnych w Polsce podnośników o wysokości 58 metrów. Dzięki temu zrealizowano instalacje i obudowę obiektów w sposób szybki i precyzyjny.

PGZ Stocznia Wojenna, dzięki tej inwestycji, staje się jednym z najnowocześniejszych zakładów stoczniowych w Europie, gotowym sprostać wyzwaniom współczesnego rynku.

fot: PGZSW

Zobacz podobne

Gaz-System: rusza kolejny etap prac ws. budowy Nordycko-Bałtyckiego Korytarza Wodorowego

BS

Pustynie tlenowe w Bałtyku – eksperci ostrzegają

PL

Czy m/s Jantar powróci do rodzinnego Elbląga?

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie