Polski Portal Morski
Aktualności Ważne

„Nie ma offshore bez wodoru” – konferencja H2Szczecin przyniosła mnóstwo interesujących wniosków

Kilkuset uczestników, w tym marszałkowie województw z całej Polski, cztery panele tematyczne, merytoryczne prezentacje, networking i bardzo interesujący dzień warsztatowy. Odbyła się III edycja konferencji H2Szczecin – Wodór Napędem Regionów organizowanej przez klaster Metalika dla Przemysłu, Urząd Marszałkowski oraz Uniwersytet Szczeciński.

– Udaje nam się tworzyć projekt, który sprawia, że wodór przestaje być surowcem anonimowym. Mamy w tej materii jeszcze wiele do zrobienia, ale postępy jakie poczyniła nauka, ale także samorządy i biznes, dają wielkie nadzieje, że niebawem świadomość o zaletach wodoru będzie jeszcze szersza. Wydarzenie oceniam jako bardzo udane – mówi prof. Marzena Frankowska, współorganizatorka konferencji.

„Brak wiedzy powoduje niechęć. Do przyjaźni z wodorem zmusza nas sytuacja geopolityczna”

III edycja konferencji naukowo-technicznej H2Szczecin – Wodór Napędem Regionów podzielona była w tym roku na dwa dni. Pierwszego odbyły się sesje plenarne, dyskusje merytoryczne oraz prezentacje partnerów. Finałem pierwszego dnia był pierwszy w Polsce wodorowy networking. Drugiego dnia odbyły się za to wodorowe warsztaty dla przedsiębiorców i samorządowców.

Wydarzenie otworzył były premier i przez cztery kadencje eurodeputowany Jerzy Buzek.

– Musimy iść w kierunku głębokiej transformacji energetycznej – mówił prof. Buzek. – Na ten moment inwestujemy, by nie być z tyłu jeżeli chodzi o odnawialne źródła energii. To, jak pracujemy teraz, będzie procentowało w kolejnych latach – dodał

W ramach sesji plenarnych odbyły się cztery dyskusje: „Wodór na rzecz zielonej transformacji Polski”, „Wodorowy potencjał współpracy ponadregionalnej”, „Lokalna produkcja i zużycie wodoru”, „Wodór w transporcie”.

– Bardzo dobra energia, dużo interakcji, wielkie zainteresowanie tematem wodoru i wspólne wnioski: wodór jest przyszłością i musimy nieść wiedzę na jego temat w świat. Padło dzisiaj wiele przykładów praktycznych jak zastosować wodór w przedsiębiorstwach czy w samorządach. Dzielimy się przykładami i doświadczeniem, co jest bardzo pomocne w kontekście wdrażania technologii wodorowych – mówi prof. Marzena Frankowska, współorganizatorka wydarzenia.

Profesor Frankowska pozwoliła sobie na ukucie tezy, że „nie ma offshore bez wodoru”, co było kilkukrotnie powtarzane na konferencji.

– Brak wiedzy może powodować niechęć czy stereotypy, a my przez trzy lata staramy się nieść informacje na temat wodoru, jego zalet i perspektyw – dodaje Marek Dymsza.

– Do przyjaźni z wodorem zmusza nas sytuacja geopolityczna. Gospodarka i samorząd zdaje się to rozumieć i mówię to w kontekście nie tylko lokalnym, ale i ogólnoświatowym. Wodór jest w sumie tanim rozwiązaniem, choć jak każda nowość wdrażana na dużą skalę, wymaga czasu, by cena została urealniona. Wszyscy pamiętamy telefony komórkowe w latach 80, które były wielkości małej walizki i kosztowały tyle, co mały samochód – dodaje Marek Dymsza.

Szukamy w gospodarce rozwiązań „zielonych” i „niebieskich”

W konferencji brali udział samorządowcy. W pierwszej sesji plenarnej uczestniczył marszałek województwa zachodniopomorskiego oraz przedstawiciele obradującego w Szczecinie konwentu marszałków.
Przedstawiciele szczecińskiego magistratu przyznają, że wodór jest surowcem, który w przyszłości będzie mieć wielkie zastosowanie.

– W przypadku wodoru nie możemy przespać swojej szansy, ale nie możemy być brawurowi jeżeli chodzi o wdrażanie tych technologii. Przetarg to jest określony czas, analiza kosztów, produkcja np. autobusów zajmuje także chwilę. Niektórzy mówią, że autobus wodorowy za cztery lata to długi czas, a my uważamy, że optymalny. Na pewno wodór to także szansa dla naszej energetyki i ciepłownictwa – mówi Michał Przepiera, zastępca prezydenta Szczecina.

Podobnie o wodorze mówią przedsiębiorcy.

– Ja powiedziałam kiedyś w wywiadzie, że jestem zakochana w wodorze i to jest prawda, bo szukając rozwiązań technicznych musimy stawiać na rozwój, optymalizację energetyczną, szukania surowców zielonych i niebieskich, które będą bezpieczne, relatywnie tanie i maksymalnie ekologiczne. Nie mamy innego wyjścia, a Polska ma wielki potencjał by rozwijać produkcję wodoru, tak jak teraz zaczynamy dostrzegać naszą gigantyczną szansę w zakresie offshore – mówi prezes Grupy CSL Laura Hołowacz.

III edycja konferencji naukowo-technicznej H2Szczecin – Wodór Napędem Regionów była objęta patronatami: Ministra Klimatu i Środowiska, Ministra Nauki, Ambasady Królestwa Danii w Polsce, Rektora Uniwersytetu Szczecińskiego, Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, Prezydenta Szczecina i Wojewody Zachodniopomorskiego.

Planowane są już kolejne odsłony wydarzenia.

Zobacz podobne

Gaz-System: rusza kolejny etap prac ws. budowy Nordycko-Bałtyckiego Korytarza Wodorowego

BS

Pustynie tlenowe w Bałtyku – eksperci ostrzegają

PL

Czy m/s Jantar powróci do rodzinnego Elbląga?

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie