Polski Portal Morski
Bezpieczeństwo Ważne

GAZ-SYSTEM stawia na bezpieczeństwo. „Inwestycja, która zmieni polski rynek gazu na dekady”

GAZ-SYSTEM przyspiesza realizację jednego z najważniejszych projektów energetycznych w Polsce – pływającego terminalu LNG w Zatoce Gdańskiej. Podpisano umowy z wykonawcami na budowę trzech strategicznych gazociągów o łącznej długości 250 km i wartości blisko miliarda złotych.

Nowa infrastruktura zagwarantuje stabilność dostaw gazu i umocni pozycję Polski w Europie Środkowo-Wschodniej jako lidera transformacji energetycznej.

GAZ-SYSTEM sfinalizował umowy na budowę trzech gazociągów: Kolnik – Gdańsk, Gardeja – Kolnik i Gustorzyn – Gardeja. Inwestycje te stanowią integralną część Programu FSRU, który zakłada uruchomienie pływającego terminalu LNG w Zatoce Gdańskiej. Prace budowlane mają zakończyć się do końca 2026 roku. 

– Naszym celem jest zapewnienie Polsce pełnej niezależności energetycznej. Program FSRU to inwestycja strategiczna, która zmieni polski rynek gazu na dekady – podkreśla Sławomir Hinc, Prezes GAZ-SYSTEM. 

Nowa infrastruktura – nowe możliwości

Terminal FSRU w Gdańsku o przepustowości 6,1 mld m³ gazu rocznie umożliwi Polsce odbiór skroplonego gazu ziemnego z dowolnego zakątka świata. Po regazyfikacji gaz trafi do nowo budowanej infrastruktury przesyłowej i dalej do krajowego systemu przesyłowego. Trzy gazociągi połączą kluczowe punkty przesyłu.

– Kolnik – Gdańsk (34 km): odcinek przyłączeniowy od suchego spawu do stacji pomiarowej, realizowany przez PORR S.A. 

– Gardeja – Kolnik (88 km): odcinek budowany przez STALPROFIL S.A. 

– Gustorzyn – Gardeja (128 km): najdłuższy fragment budowany przez konsorcjum ROMGOS. 

Rekordowe tempo i współpraca z UE 

GAZ-SYSTEM zakończył wszystkie przetargi przed terminem, zapewniając kompleksowe finansowanie i zgodność projektu z unijnymi regulacjami. Proces był wyjątkowo wymagający – skala inwestycji wymagała akceptacji Komisji Europejskiej, która nie zgłosiła żadnych zastrzeżeń. 

Całość inwestycji, w tym 23 umowy na dostawy materiałów i nadzory inwestorskie, opiewa na kwotę blisko 1,65 mld zł. 

Energetyczna niezależność Polski

Budowa terminalu LNG i gazociągów lądowych wpisuje się w strategię dywersyfikacji dostaw energii, kluczową dla bezpieczeństwa energetycznego Polski i regionu. Program FSRU jest finansowany m.in. z unijnego instrumentu „Łącząc Europę” oraz Krajowego Planu Odbudowy. 

Terminal LNG w Gdańsku stanie się filarem transformacji energetycznej, wzmacniając pozycję Polski jako lidera w regionie. 

– To krok milowy w drodze do niezależności energetycznej, stabilnych dostaw i nowoczesnej gospodarki – dodaje Hinc. 

Zobacz podobne

Politechnika Morska w Szczecinie walczy o nowoczesny statek naukowo-badawczy

Sonia Mrzygłocka

Milion pasażerów. Uroczyste podsumowanie działalności Finnlines w Polsce

PL

Podatek od nieruchomości hamuje rozwój? Szczecińscy przedsiębiorcy apelują o zmiany

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie