W październiku opublikowano raport „Niespokojny Bałtyk. Polskie rybołówstwo, a morskie farmy wiatrowe”, który stał się punktem wyjścia do debaty o wpływie energetyki wiatrowej na rybołówstwo na Bałtyku. Władysławowo było miejscem spotkania ekspertów, rybaków i inwestorów, gdzie omawiano wyzwania i możliwości współpracy międzysektorowej.
Wielu rybaków, zaniepokojonych ograniczonym dostępem do tradycyjnych łowisk, wyraziło gotowość do przebranżowienia. Chcą zdobywać nowe kwalifikacje, które umożliwią im pracę w sektorze energetyki odnawialnej (Morskie farmy Wiatrowe). W odpowiedzi na te potrzeby organizowane są programy szkoleniowe przygotowujące do pracy w tej dynamicznie rozwijającej się branży.
Jak komentują przedstawiciele sektora offshore, organizowane programy szkoleniowe oferują nie tylko praktyczne umiejętności. Dają także wiedzę o technologii, która umożliwia lepsze zrozumienie sektora energetyki odnawialnej. W ten sposób rybacy nie tracą swojej więzi z morzem, lecz odnajdują nowe możliwości rozwoju zawodowego.
Mimo że polski sektor rybołówstwa maleje w szybkim tempie, wciąż obejmuje około 2,5 tys. osób i blisko 800 jednostek rybackich. Eksperci Fundacji Instrat wskazują, że głównymi problemami tej branży są zmniejszające się zasoby ryb oraz pogarszający się stan ekosystemu Bałtyku.
– Inwestorzy angażują się w życie lokalnych społeczności, wspierają projekty społeczne i tworzą programy, które zmieniają otoczenie na lepsze. Tylko w ten sposób można zbudować zaufanie i zapewnić, że rozwój energetyki wiatrowej przyniesie korzyści wszystkim stronom – mówi Aleksandra Jampolska z Ocean Winds, podkreślając że dialog z lokalnymi społecznościami jest kluczowy.
Podczas spotkania przedstawiono szczegóły projektu BC-Wind, który zakłada instalację 34 turbin wiatrowych 36 km od Władysławowa. Port w tym mieście stanie się głównym punktem serwisowym inwestycji. Powstanie tu infrastruktura, w tym centrum operacyjno-konserwacyjne oraz magazyny. Spacer zorganizowany na zakończenie spotkania umożliwił zapoznanie się z lokalizacją przyszłego portu serwisowego.
Rozwój sektora offshore wind na Bałtyku to nie tylko wyzwanie, ale i szansa na nowe miejsca pracy oraz modernizację lokalnej gospodarki. Rybacy, gotowi do podjęcia tego wyzwania, mogą stać się kluczowymi uczestnikami transformacji energetycznej w regionie.
Eksperci zwracają uwagę, że podobne projekty na świecie przynoszą korzyści lokalnym społecznościom, tworząc miejsca pracy i poprawiając jakość infrastruktury. Model taki jak BC-Wind może stać się wzorem dla innych nadmorskich regionów w Polsce.