Zmarł prof. dr. hab. inż. kpt. ż.w. Stanisław Gucma. Człowieka morza o ogromnym autorytecie, ceniony w Polsce i na świecie naukowiec, dydaktyk oraz lider akademicki. Odejście Profesora to niepowetowana strata dla środowiska morskiego i akademickiego.
Kariera na morzu i w nauce
Stanisław Gucma urodził się 23 listopada 1945 roku w Zawadzie, w powiecie zamojskim. Od początku swojej kariery związany był z morzem. Zdobywał doświadczenie na różnych stanowiskach marynarskich i oficerskich na statkach polskich i zagranicznych, a w 1989 roku uzyskał dyplom kapitana żeglugi wielkiej. Jednocześnie rozwijał karierę naukową, zdobywając kolejne stopnie i tytuły akademickie, aż do uzyskania tytułu profesora. Jego badania koncentrowały się na wyznaczaniu i kształtowaniu dróg wodnych. Dzięki swojej działalności naukowej i innowacyjnym projektom badawczym zbudował liczny zespół naukowców.
W uznaniu zasług dla Akademii Morskiej w Szczecinie otrzymał tytuł doktora honoris causa Politechniki Morskiej.
Wybitny rektor i lider uczelni
Profesor Gucma pełnił funkcję dziekana Wydziału Nawigacyjnego w latach 1984–1990, a następnie dyrektora Instytutu Nawigacji Morskiej (1990–1996). W 1996 roku został wybrany rektorem Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie, a po dwóch kadencjach, w 2008 roku, ponownie objął to stanowisko. Funkcję rektora pełnił przez cztery kadencje, do 2016 roku.
Podczas jego kadencji uczelnia przeszła dynamiczny rozwój. Profesor Gucma przyczynił się do wprowadzenia nowych kierunków studiów, rozwoju infrastruktury dydaktyczno-badawczej oraz realizacji kluczowych inwestycji, takich jak np. budowa statku szkolno-badawczego Nawigator XXI, który zrewolucjonizował praktyki studentów i umożliwił nowe badania naukowe, utworzenie Centrum Inżynierii Ruchu Morskiego i Centrum Szkoleniowego LNG czy modernizacja laboratoriów oraz stworzenie ośrodków szkoleniowych w Świnoujściu, Kołobrzegu i w innych lokalizacjach.
Niepowetowana strata dla branży morskiej
Profesor Gucma był postacią wybitną, nie tylko jako naukowiec, ale także jako lider, który pozostawił trwały ślad w historii edukacji morskiej w Polsce. Jego oddanie, wiedza i wizjonerskie podejście do rozwoju akademickiego i branży morskiej będą inspirować przyszłe pokolenia.