Nowoczesne technologie geofizyczne 3D oraz zespół wyszkolonych specjalistów. Wszystko po to, by zminimalizować zakłócenia w naturalnym środowisku Bałtyku przy budowie morskich farmach wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3.
Equinor i Grupa Polenergia prowadzą szczegółowe badania geofizyczne dna morskiego. Celem tych prac jest precyzyjne określenie warunków geologicznych na obszarach, gdzie powstaną fundamenty turbin wiatrowych.
Zaawansowane technologie badawcze
Badania, prowadzone przy użyciu statku Deep Helder, wykorzystują nowoczesne technologie geofizyczne 3D o wysokiej rozdzielczości. Takie rozwiązania, dotychczas rzadko stosowane w projektach wiatrowych offshore, pozwalają na szczegółowe rozpoznanie dna i podłoża morskiego. Eksperci z Equinor podkreślają, że badania obejmują m.in. wykrywanie głazów oraz analizę budowy geologicznej na głębokościach odpowiadających fundamentom turbin.
Monitorowanie wpływu na środowisko
Aby ograniczyć potencjalny wpływ prac na środowisko, na pokładzie statku znajdują się specjaliści ds. ochrony ssaków morskich. Obserwatorzy monitorują populacje morskich zwierząt w obszarze badań oraz prowadzą monitoring ssaków. Dzięki temu możliwe jest dostosowanie działań, aby minimalizować zakłócenia w naturalnym środowisku Bałtyku. Jak podaje firma Equinor:
– Aby zmitygować potencjalny wpływ na środowisko, na pokładzie statku mamy specjalistycznie wyszkolonego obserwatora ssaków morskich, który monitoruje ich obecność w rejonie badań geofizycznych, sprawdza populację i dokładne miejsca ich występowania.
– Na statku jest także operator pasywnego monitoringu akustycznego. Osoba ta prowadzi ciągły nasłuch wokalizacji ssaków morskich w nocy i okresach gorszej widoczności w ciągu dnia, np. podczas mgły.
Kluczowe fakty o projektach
Bałtyk 2 i Bałtyk 3 to dwa spośród trzech wspólnych projektów Equinor i Polenergii. Ich łączna moc ma wynieść do 1440 MW, a pierwsza energia z tych farm ma popłynąć już w 2027 roku. Finalna komercyjna eksploatacja rozpocznie się rok później, w 2028 roku. W ramach całościowego projektu, obejmującego także farmę Bałtyk 1, planowana jest produkcja zielonej energii o mocy do 3000 MW, co pozwoli zasilić ponad 4 miliony gospodarstw domowych w Polsce.
Realizowane projekty to jedne z największych inwestycji infrastrukturalnych w Polsce. Ich lokalizacja w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej, w odległości od 22 do 37 km od brzegu, czyni je strategicznym elementem transformacji energetycznej kraju. Badania, takie jak te prowadzone obecnie, stanowią fundament dla bezpiecznego i efektywnego rozwoju infrastruktury morskich farm wiatrowych, które staną się filarem polskiej energetyki odnawialnej.
fot. Equinor