Ostatnie posiedzenie Rady Koordynacyjnej ds. Morskiej Energetyki Wiatrowej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, pokazało, jak duży potencjał ma ten sektor.
Spotkanie z 22 listopada 2024 r. , w którym uczestniczył wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka, skupiło się na rewizji Porozumienia na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej oraz powołaniu nowych grup roboczych.
Dlaczego morska energetyka wiatrowa jest tak ważna?
Morska energetyka wiatrowa to nie tylko sposób na wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego, ale również szansa na rozwój gospodarczy kraju. Inwestycje w farmy wiatrowe na morzu mają potencjał stworzenia tysięcy miejsc pracy, zwiększenia polskiego PKB i zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Wiceminister Motyka podkreślił, że zmiany w Porozumieniu z 2021 roku są niezbędne, aby sprostać nowym wyzwaniom i maksymalnie wykorzystać potencjał tego sektora.
– Inwestycje w morską energetykę wiatrową to przyszłość naszej gospodarki i energetyki. Dostosowując działania w ramach Porozumienia, tworzymy otoczenie sprzyjające dynamicznemu rozwojowi tej branży – powiedział Motyka.
– Uwzględniając fakt, że Porozumienie zostało podpisane w 2021 r., a od tego czasu zmieniło się wiele zarówno na rynku krajowym jak i europejskim, zasadne jest podjęcie działań w tym zakresie. Z roku na rok przybywa również coraz więcej wydarzeń, konferencji, analiz czy opracowań, które swoim zakresem tematycznym obejmują kwestie zawarte w Porozumieniu. Dlatego chcielibyśmy wyjść naprzeciw i zaproponować obszary nowe i jeszcze niezbadane- podkreślił.
Rada Koordynacyjna omówiła także przyszłe kierunki rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Uczestnicy zgodzili się, że konieczne jest wyjście naprzeciw potrzebom rynku poprzez eksplorację nowych obszarów tematycznych i opracowywanie konkretnych rozwiązań legislacyjnych.
Rząd planuje również nowelizację przepisów, która przyspieszy proces inwestycyjny. Kroki, które mogą zwiększyć moc farm wiatrowych do 41 GW do 2040 roku to m. in.:
– zniesienie zasady 10H, dotychczas blokującej rozwój lądowej energetyki wiatrowej
– zmniejszenie minimalnej odległości od zabudowań z 700 do 500 metrów.
Korzyści płynące z rozwoju energetyki wiatrowej są ogromne. Szacuje się, że do 2030 roku sektor ten może zwiększyć polskie PKB o 70-133 mld zł, stworzyć około 100 tysięcy miejsc pracy i przynieść dodatkowe wpływy dla samorządów w wysokości nawet 935 mln zł rocznie. Farmy wiatrowe oferują również najtańszą energię elektryczną dostępną na rynku, co jest kluczowe w czasach rosnących kosztów energii.
Zmiany klimatyczne i rosnące koszty energetyczne wymagają szybkich i zdecydowanych działań. Rozwój morskiej energetyki wiatrowej, wsparty odpowiednimi regulacjami, to inwestycja, która przyniesie korzyści zarówno ekonomiczne, jak i ekologiczne.
fot: envato