Polski Portal Morski
Aktualności Inne Środowisko

Kraje członkowskie planują nowe przepisy dotyczące mikroplastiku na statkach morskich

Kraje członkowskie w Radzie UE przyjęły wspólne stanowisko w sprawie rozporządzenia o mikroplastiku, proponując, aby nowe przepisy obejmowały także statki morskie transportujące granulat z tworzyw sztucznych. Celem jest ograniczenie zanieczyszczania środowiska mikroplastikiem.

Rada UE może teraz rozpocząć prace nad finalnym tekstem rozporządzenia we współpracy z Parlamentem Europejskim. Negocjacje w imieniu krajów członkowskich prowadzić będzie Polska, która przejmie przewodnictwo w Radzie UE 1 stycznia na sześć miesięcy.

Nowe przepisy mają na celu ograniczenie przenikania drobinek mikroplastiku do środowiska, zwłaszcza podczas transportu granulatu, który jest wykorzystywany do produkcji tworzyw sztucznych. Komisja Europejska zaproponowała objęcie regulacjami transportu drogowego, kolejowego i śródlądowego, jednak kraje członkowskie dążą do rozszerzenia tych przepisów na transport morski. Jak podała Rada UE, w 2022 roku około 38 proc. granulatu przetransportowano do UE drogą morską.

Gdy granulat trafi do środowiska, jego ponowne wychwycenie jest praktycznie niemożliwe, a wiatr i prądy wodne roznoszą go na duże odległości.

Przewoźnicy będą zobowiązani do informowania władz o swojej siedzibie oraz udziale w transporcie granulatu z tworzyw sztucznych. Rada UE zaproponowała również nałożenie obowiązku wyznaczenia upoważnionego przedstawiciela w UE dla przewoźników spoza Unii.

Proponowane rozporządzenie obejmie zarówno przewoźników z UE i spoza niej, jak i podmioty gospodarcze wykorzystujące ponad 5 ton granulatu z tworzyw sztucznych rocznie na terenie UE, a także przedsiębiorstwa zajmujące się czyszczeniem pojemników i cystern przeznaczonych do transportu tego granulatu.

Większe podmioty będą zobowiązane do uzyskania certyfikatu zgodności wydanego przez niezależną stronę trzecią. Obowiązek ten ma dotyczyć wszystkich firm przetwarzających ponad 1 tys. ton granulatu rocznie, z wyłączeniem mikroprzedsiębiorstw. Natomiast przedsiębiorstwa przetwarzające mniej niż 1 tys. ton granulatu rocznie będą musiały wydać własną deklarację zgodności.

Odpowiednie organy w krajach członkowskich będą musiały przeprowadzać kontrole środowiskowe.

źródło: PAP / fot. envato

Zobacz podobne

Milion pasażerów. Uroczyste podsumowanie działalności Finnlines w Polsce

PL

Podatek od nieruchomości hamuje rozwój? Szczecińscy przedsiębiorcy apelują o zmiany

PL

Vestas w Szczecinie uruchamia produkcję. W Styczniu planowane są aż 4 dostawy

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie