Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie oraz spółka LOCUS-TECH ogłosiły ambitny projekt budowy nowoczesnej instalacji do produkcji zielonego wodoru. Inwestycja obejmie także Centrum Badawczo-Naukowe, które stanie się zapleczem do testowania innowacyjnych technologii wodorowych. Całość powstanie w Lipniku pod Stargardem, a projekt ma szansę zmienić oblicze zielonej energii w Polsce.
17 grudnia 2024 r. podpisano umowę konsorcjum, dzięki której ZUT i LOCUS-TECH wspólnie wystąpią o dofinansowanie inwestycji w ramach programu „SMART” Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 150 mln zł, podczas gdy całkowity koszt projektu szacowany jest na około 200 mln zł.
Projekt zakłada budowę instalacji wyposażonej w elektrolizer o mocy 10 MW, który umożliwi produkcję wodoru w sposób całkowicie ekologiczny – zasilaną odnawialnymi źródłami energii (OZE), takimi jak fotowoltaika i elektrownie wiatrowe. Oprócz produkcji wodoru instalacja będzie dysponować magazynem wodorowym, a także infrastrukturą badawczo-naukową, pozwalającą na rozwój technologii wodorowych.
Jakie korzyści przyniesie realizacja inwestycji dla regionu zachodniopomorskiego?
– Budowa pierwszej, unikatowej instalacji do produkcji zielonego wodoru w regionie to szansa na umocnienie pozycji województwa zachodniopomorskiego jako lidera nowych technologii. Dzięki niej spółki komunikacji miejskiej i podmiejskiej, a także przemysł chemiczny i energetyczny, zyskają dostęp do ekologicznego wodoru. Dodatkowo instalacja przyczyni się do stabilizacji sieci przesyłowych PGE w okresach nadprodukcji energii z odnawialnych źródeł. Jest to kluczowe dla efektywnego wykorzystania OZE. Projekt stworzy także nowe miejsca pracy i podniesie konkurencyjność regionu, podkreślając jego silne zorientowanie na zieloną energię – podkreśla Adam Cichewicz, LOCUS-TECH
Jak długo potrwa budowa instalacji wodorowej i jakie są kluczowe etapy projektu?
Budowa instalacji do produkcji wodoru obejmuje szereg starannie zaplanowanych etapów. Cały proces został rozłożony na okres trzech lat, aby zapewnić najwyższą jakość realizacji i spełnienie wszelkich wymogów technicznych oraz środowiskowych. Jak informuje Cichewicz ze spółki LOCUS-TECH, kluczowe kroki w realizacji projektu to:
- Podpisanie umowy o dofinasowaniu.
- Zaprojektowanie instalacji, uzyskanie warunków oddziaływania środowiskowego i pozwolenia na budowę;
- Wykonanie instalacji.
- Rozruch próbny. Który zawiera testy szczelności, testy stabilności układu produkcyjnego, układu kontrolno-pomiarowego wraz z automatyką, układu zasilania, magazynów wodorowych i instalacji wydawczej.
- Rozpoczęcie produkcji.
- Komercjalizacja H2.
W ramach współpracy ZUT odpowiada za rozwój i badania, natomiast LOCUS-TECH skupi się na aspekcie komercyjnym, obejmującym produkcję i sprzedaż zielonego wodoru. Kluczowym partnerem w konsorcjum będzie również firma dostarczająca energię odnawialną, która zostanie wybrana spośród producentów działających w sektorze fotowoltaiki i elektrowni wiatrowych.
Technologia, która znajdzie zastosowanie w projekcie, została opracowana przez naukowców z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki ZUT na zlecenie LOCUS-TECH. Obejmuje ona wykorzystanie energii z ogniw fotowoltaicznych do produkcji wodoru, który może być magazynowany i używany do wytwarzania energii elektrycznej. LOCUS-TECH jest właścicielem wyłącznych praw do tej technologii.
fot: Kamila Kozioł/ZUT