Polski Portal Morski
Aktualności Ważne

Naukowcy ZUT będą wytwarzać wodór ze słońca i wiatru

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie oraz spółka LOCUS-TECH ogłosiły ambitny projekt budowy nowoczesnej instalacji do produkcji zielonego wodoru. Inwestycja obejmie także Centrum Badawczo-Naukowe, które stanie się zapleczem do testowania innowacyjnych technologii wodorowych. Całość powstanie w Lipniku pod Stargardem, a projekt ma szansę zmienić oblicze zielonej energii w Polsce.

17 grudnia 2024 r. podpisano umowę konsorcjum, dzięki której ZUT i LOCUS-TECH wspólnie wystąpią o dofinansowanie inwestycji w ramach programu „SMART” Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 150 mln zł, podczas gdy całkowity koszt projektu szacowany jest na około 200 mln zł.

Projekt zakłada budowę instalacji wyposażonej w elektrolizer o mocy 10 MW, który umożliwi produkcję wodoru w sposób całkowicie ekologiczny – zasilaną odnawialnymi źródłami energii (OZE), takimi jak fotowoltaika i elektrownie wiatrowe. Oprócz produkcji wodoru instalacja będzie dysponować magazynem wodorowym, a także infrastrukturą badawczo-naukową, pozwalającą na rozwój technologii wodorowych.

Jakie korzyści przyniesie realizacja inwestycji dla regionu zachodniopomorskiego? 

– Budowa pierwszej, unikatowej instalacji do produkcji zielonego wodoru w regionie to szansa na umocnienie pozycji województwa zachodniopomorskiego jako lidera nowych technologii. Dzięki niej spółki komunikacji miejskiej i podmiejskiej, a także przemysł chemiczny i energetyczny, zyskają dostęp do ekologicznego wodoru. Dodatkowo instalacja przyczyni się do stabilizacji sieci przesyłowych PGE w okresach nadprodukcji energii z odnawialnych źródeł. Jest to kluczowe dla efektywnego wykorzystania OZE. Projekt stworzy także nowe miejsca pracy i podniesie konkurencyjność regionu, podkreślając jego silne zorientowanie na zieloną energię – podkreśla Adam Cichewicz, LOCUS-TECH

Jak długo potrwa budowa instalacji wodorowej i jakie są kluczowe etapy projektu?

Budowa instalacji do produkcji wodoru obejmuje szereg starannie zaplanowanych etapów. Cały proces został rozłożony na okres trzech lat, aby zapewnić najwyższą jakość realizacji i spełnienie wszelkich wymogów technicznych oraz środowiskowych. Jak informuje Cichewicz ze spółki LOCUS-TECH, kluczowe kroki w realizacji projektu to:

  1. Podpisanie umowy o dofinasowaniu.
  2. Zaprojektowanie instalacji, uzyskanie warunków oddziaływania środowiskowego i pozwolenia na budowę;
  3. Wykonanie instalacji.
  4. Rozruch próbny. Który zawiera testy szczelności, testy stabilności układu produkcyjnego, układu kontrolno-pomiarowego wraz z automatyką, układu zasilania, magazynów wodorowych i instalacji wydawczej.
  5. Rozpoczęcie produkcji.
  6. Komercjalizacja H2.

W ramach współpracy ZUT odpowiada za rozwój i badania, natomiast LOCUS-TECH skupi się na aspekcie komercyjnym, obejmującym produkcję i sprzedaż zielonego wodoru. Kluczowym partnerem w konsorcjum będzie również firma dostarczająca energię odnawialną, która zostanie wybrana spośród producentów działających w sektorze fotowoltaiki i elektrowni wiatrowych.

Technologia, która znajdzie zastosowanie w projekcie, została opracowana przez naukowców z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki ZUT na zlecenie LOCUS-TECH. Obejmuje ona wykorzystanie energii z ogniw fotowoltaicznych do produkcji wodoru, który może być magazynowany i używany do wytwarzania energii elektrycznej. LOCUS-TECH jest właścicielem wyłącznych praw do tej technologii.

fot: Kamila Kozioł/ZUT

Zobacz podobne

ORLEN Petrobaltic: milion złotych oszczędności na logistyce morskiej

PL

Grupa Azoty: z 2 tys. do 20 tys. ton wzrosły jednorazowe dostawy soli potasowej do Polic

PL

ZUT: program Edu-Fish – nowoczesne kształcenie w rybactwie i ichtiologii szansą dla młodych

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie