Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo Ważne

Zakończenie roku dla Marynarki Wojennej – kontrakt na okręt Ratownik za miliard złotych podpisany

Marynarka Wojenna RP doczeka się kolejnej nowoczesnej jednostki. Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., PGZ Stocznia Wojenna sp. z o.o. oraz Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. podpisały kontrakt z Agencją Uzbrojenia na dostawę specjalistycznego okrętu ratowniczego w ramach programu pk. „RATOWNIK”.

Zawarcie kontraktu miało miejsce w piątek, 27 Grudnia, na terenie Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, w obecności Wicepremiera i Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza.

Podpisy pod umową, której wartość przekracza miliard złotych brutto, złożyli Jan Grabowski, Członek Zarządu PGZ, oraz gen. bryg. Artur Kuptel, Szef Agencji Uzbrojenia. Jednostka ma zostać dostarczona do 2029 roku i zasilić 3. Flotyllę Okrętów.

Okręt ratowniczy pozyskiwany w ramach programu „RATOWNIK” to zaawansowana technologicznie jednostka przeznaczona przede wszystkim do wsparcia operacyjnego okrętów podwodnych. Wyposażony w najnowocześniejsze systemy ratownicze, będzie pełnił kluczową rolę w zabezpieczeniu działań Marynarki Wojennej RP.

Załoga jednostki będzie liczyła 100 osób, a okręt będzie mógł dodatkowo przewozić dziewięć osób. Pozyskana jednostka to kolejny krok w modernizacji floty, po takich projektach jak fregaty wielozadaniowe „Miecznik” czy niszczyciele min „Kormoran II”.

– Musimy mieć pełną wiedzę i podejmować stosowne kroki. Jakie? Wzmocnienie bezpieczeństwa Bałtyku przez Navy Policing, wzmocnienie ochrony infrastruktury krytycznej i działania takie jak budowa nowych okrętów, w tym okrętu Ratownik, który będzie służył do pomocy nam i naszym sojusznikom- powiedział szef MON.

Podstawowe parametry techniczne okrętu RATOWNIK:

  • Długość całkowita: ok. 96 metrów
  • Szerokość maksymalna: ok. 19 metrów
  • Wyporność maksymalna: ok. 6500 ton
  • Zasięg: ok. 6000 mil morskich
  • Prędkość maksymalna: 16 węzłów

Podczas uroczystości Minister Kosiniak-Kamysz  zapowiedział dalsze inwestycje w modernizację floty, w tym:

  • budowę okrętów demagnetyzacyjnych, hydrograficznych oraz zbiornikowców;
  • rozwój wojsk dronowych, które będą działać także w domenie morskiej, z naciskiem na drony nawodne i podwodne;
  • podpisanie kontraktu na nowoczesne okręty podwodne w ramach programu „ORKA”;
  • modernizację korwety patrolowej ORP Ślązak, by przekształcić ją w korwetę patrolowo-bojową.

Podpisanie kontraktu na okręt „RATOWNIK” to kulminacja wielu lat starań o modernizację floty. Poprzednia umowa na podobną jednostkę została anulowana w 2020 roku ze względu na wysokie koszty. Obecnie Marynarka Wojenna RP dysponuje dwoma wysłużonymi okrętami ratowniczymi – ORP Piast i ORP Lech – które służą od pół wieku.

fot: PGZSW

Zobacz podobne

ORLEN Petrobaltic: milion złotych oszczędności na logistyce morskiej

PL

Grupa Azoty: z 2 tys. do 20 tys. ton wzrosły jednorazowe dostawy soli potasowej do Polic

PL

ZUT: program Edu-Fish – nowoczesne kształcenie w rybactwie i ichtiologii szansą dla młodych

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie