Polski Portal Morski
Aktualności

Policjanci popłynęli rowerem wodnym na pomoc załodze wywróconej żaglówki

Policjanci z rybnickiej drogówki pomogli załodze łodzi żaglowej przewróconej na Zalewie Rybnickim, wykorzystując do tego rower wodny. Podjęli dwóch poszkodowanych, pomogli też zwodować jacht, który popłynął po pozostałych rozbitków.

Jak przekazała w czwartek śląska policja, akcja odbyła się w środę po południu. Wcześniej grupa sześciu znajomych postanowiła, jak przez lata w Nowy Rok, popływać żaglówką po Zalewie Rybnickim. Tym razem, pod wpływem silnego podmuchu wiatru, jaki wiał nad regionem w środę, ich łódź wywróciła się.

Najbliżej zalewu byli wówczas policjanci z rybnickiej drogówki. Komunikat o przewróconej łodzi i kilku osobach w wodzie usłyszeli w radiostacji, gdy znajdowali się przy południowo-zachodnim brzegu zalewu.

W rejonie ośrodka żeglarskiego „Kotwica” policjanci zauważyli rower wodny. Dwaj z nich weszli na niego i popłynęli; trzeci został na brzegu i pomagał członkom klubu żeglarskiego zwodować stojący nieopodal jacht. Wezwano inne policyjne patrole, strażaków i pogotowie ratunkowe.

W miejscu wypadku pięciu mężczyzn siedziało na dnie wywróconej żaglówki, jeden był w wodzie. Policjanci najpierw wyciągnęli z wody wyziębionego 71-latka i wrócili na przystań, aby przekazać go ratownikom medycznym. Potem przewieźli na ląd jeszcze 49-letniego sternika łodzi.

W tym czasie do pozostałych osób z wywróconej łodzi mogła już popłynąć załoga jachtu klubu żeglarskiego. Rozbitkowie zostali przetransportowani na brzeg. Jak podkreślili miejscowi policjanci, akcja zakończyła się szczęśliwie m.in. dlatego, że wszyscy mieli kamizelki ratunkowe.

550-hektarowy Zalew Rybnicki został utworzony poprzez spiętrzenie wód rzeki Rudy. Oddano go do użytku w grudniu 1971 r. jako inwestycję towarzyszącą zlokalizowanej nad jego brzegami dużej elektrowni węglowej, obecnie stopniowo kończącej działalność.

Woda ze zbiornika była używana do chłodzenia turbin: ogrzaną w ten sposób odprowadzano z powrotem. Efektem było niezamarzanie zalewu zimą, co m.in. przyciągało na zimowanie liczne ptactwo. Z kolei od kwietnia do października temperatura nie spadała w nim poniżej 15 stopni.

Po zakończeniu eksploatacji najstarszych bloków energetycznych, które do chłodzenia wykorzystywały zalew, używane są jeszcze nowsze bloki, korzystające z chłodni kominowych (powstaje też nowy blok gazowo-parowy). W efekcie temperatura wody w zalewie obniżyła się: w styczniu 2024 r. zbiornik zamarzł na całej powierzchni.

Zalew ma nadal lokalne znaczenie przeciwpowodziowe. Jest lubiany przez wędkarzy: zyskał renomę jednego z najrybniejszych łowisk w kraju. Przyciąga też amatorów sportów wodnych. Znajduje się nad nim pole campingowe, baza noclegowa i gastronomiczna.

źródło: PAP / fot: pixabay

Zobacz podobne

ORLEN Petrobaltic: milion złotych oszczędności na logistyce morskiej

PL

Grupa Azoty: z 2 tys. do 20 tys. ton wzrosły jednorazowe dostawy soli potasowej do Polic

PL

ZUT: program Edu-Fish – nowoczesne kształcenie w rybactwie i ichtiologii szansą dla młodych

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie