Polski Portal Morski
Aktualności Historia Ważne

Największy i ostatni… Służba ORP „Warszawa” w Polskiej Marynarce Wojennej

ORP „Warszawa” był największym i jak dotąd ostatnim niszczyciel w polskiej flocie (nie licząc ORP „Błyskawica”, pełniącego funkcje muzealne). Wydzierżawiony od ZSRR w 1987 roku, wszedł do służby jako następca pierwszego niszczyciela rakietowego ORP „Warszawa”. Uroczyste podniesienie bandery miało miejsce 9 stycznia 1988 roku, a matką chrzestną okrętu została Krystyna Antos, pracowniczka Huty Warszawa.

Został zbudowany w radzieckiej stoczni im. 61. Komunardów w Mikołajowie (obecnie Ukraina). Położenie stępki miało miejsce 15 listopada 1966 roku, wodowanie 6 lutego 1968 roku, a wejście do służby w marynarce ZSRR jako „Smiełyj” nastąpiło 27 grudnia 1969 roku. W 1985 roku okręt przeszedł kapitalny remont w Rydze.

ORP „Warszawa”, o numerze burtowym 271, został wydzierżawiony w czasie schyłku Układu Warszawskiego. Warunki umowy między Polską a ZSRR nie były korzystne dla strony polskiej. Nie pozwalały one na modernizację jednostki, co ograniczało jej możliwości adaptacyjne. Okręt przybył do Gdyni na przełomie października i listopada 1987 roku, a intensywne szkolenie polskiej załogi trwało do końca roku.

Pierwszym dowódcą niszczyciela został kmdr por. Jerzy Wójcik, ostatni dowódca poprzedniego okrętu o tej samej nazwie. ORP „Warszawa” wszedł w skład 3 Flotylli Okrętów im. komandora Bolesława Romanowskiego i szybko rozpoczął udział w międzynarodowych manewrach, obejmujących Bałtyk, cieśniny duńskie i Morze Północne. Pełniąc funkcję flagowego okrętu Marynarki Wojennej, brał udział w wizytach zagranicznych i reprezentował Polskę.

Po transformacji ustrojowej w Polsce w 1989 roku ORP „Warszawa” przez dwa lata nie opuszczał krajowych wód. W 1992 roku jednostka przeszła na polską własność jako część rozliczenia długów rosyjskich wobec Stoczni Marynarki Wojennej. Druga połowa lat 90. przyniosła intensyfikację działań operacyjnych, w tym udział w manewrach z flotami nowych sojuszników z NATO.

Wejście do służby amerykańskich fregat typu „Oliver Hazard Perry” (ORP „Gen. K. Pułaski” w 2000 roku i ORP „Gen. T. Kościuszko” w 2002 roku) zwiększyło zdolności polskiej Marynarki Wojennej, jednocześnie zmniejszając znaczenie i intensywność użycia ORP „Warszawa”. Znaczna część jego załogi została przeniesiona na nowe jednostki.

Ostatecznie, 5 grudnia 2003 roku, niszczyciel zakończył służbę, zamykając epokę polskich niszczycieli rakietowych. Po wycofaniu ze służby okręt został sprzedany na złom i rozebrany w Stoczni Gdańskiej.

fot: Muzeum Marynarki Wojennej

Zobacz podobne

ORLEN Petrobaltic: milion złotych oszczędności na logistyce morskiej

PL

Grupa Azoty: z 2 tys. do 20 tys. ton wzrosły jednorazowe dostawy soli potasowej do Polic

PL

ZUT: program Edu-Fish – nowoczesne kształcenie w rybactwie i ichtiologii szansą dla młodych

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie