W poniedziałek, 3 lutego, rozpoczął się zimowy rejs okrętu szkolnego ORP Wodnik. Na pokładzie jednostki znajduje się 31 podchorążych piątego roku Akademii Marynarki Wojennej, reprezentujących Wydział Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego oraz Wydział Mechaniczno-Elektryczny.
Praktyka na morzu to element kształcenia, który pozwala przyszłym oficerom zdobyć niezbędne doświadczenie. Tegoroczną praktykę studenci odbędą na ORP „Wodnik”, a powrót do macierzystego portu w Gdyni planowany jest na 14 lutego.
Praktyka morska obejmuje zarówno szkolenie wachtowe, jak i pozawachtowe, zgodnie z programem kształcenia AMW. W tym roku bierze w niej udział 31 studentów: 24 nawigatorów i 7 mechaników. Ich głównym celem jest doskonalenie umiejętności w zakresie nawigacji, prowadzenia nakresów oraz dowodzenia działem okrętowym i elektromechanicznym.
– Podchorążowie V roku na dwóch kierunkach – nawigacja oraz mechanika i budowa maszyn – corocznie odbywają taką praktykę specjalistyczną połączoną z rejsem nawigacyjno-szkoleniowym na okrętach Marynarki Wojennej. Takim zasadniczym celem jest doskonalenie tego warsztatu w zakresie nawigacji i prowadzenie nakresów. W przypadku mechaników to jest dowodzenie działem okrętowym szóstym i działem elektromechanicznym – podkreśla kmdr Sławomir Dorotyn, prorektor ds. wojskowych Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

Podczas rejsu uczestnicy zdobywają wiedzę i praktyczne umiejętności w zakresie: automatyzacji nawigacji, nawigacji oraz astronawigacji, podstaw radiolokacji, obsługi urządzeń nawigacyjnych, manewrowania jednostką pływającą, zarządzania jednostką, łączności morskiej (kurs GMDSS), systemów nawigacyjnych ECDIS i ARPA, dowodzenia działem pokładowym.
Dodatkowo, praktyka morska obejmuje zapoznanie podchorążych z eksploatacją napędu głównego oraz urządzeń elektromechanicznych. Cennym elementem szkolenia jest także nauka praktycznego dowodzenia obsadą działu elektromechanicznego oraz pełnienia wachty na stanowisku dowodzenia tym działem. Podchorążowie poznają również dokumentację szkoleniową, materiałową i eksploatacyjną okrętu.
W ramach zimowego rejsu ORP „Wodnik” popłynie z Gdyni w kierunku południowego Bałtyku, przez cieśninę Wielki Bełt i Kattegat. Następnie jednostka skieruje się na Morze Północne, a potem ponownie przez cieśniny Kattegat i Sund oraz Zatokę Pomorską i Świnoujście wróci przez Basen Gotlandzki do Gdyni.
Zgodnie z harmonogramem, powrót ORP Wodnik do macierzystego portu w Gdyni planowany jest na 14 lutego.

zdjęcia: Fot. Krzysztof Miłosz, Akademia Marynarki Wojennej
1 komentarz
Przed laty podchorążowie WSMW doskonalili umiejętności podczas pewnego rejsu na Daleką Północ na bliźniaku Wodnika – Gryfie. Uczestnikami tego rejsu byli pp. Pol i Resiak z TVP. O tym rejsie do Murmańska powstał nawet film dokumentalny, ze wszech miar wart przypomnienia. I fajnie, tylko nigdzie go nie ma.