Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo Ważne

63 misje polskich lotników nad Morzem Śródziemnym

Polscy żołnierze zakończyli kolejną zmianę w ramach misji PKW Irini. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy wykonali 63 misje bojowe, spędzając łącznie 204 godziny w powietrzu. Teraz obowiązki przejmuje kolejna zmiana lotników z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.

Celem operacji Irini jest monitorowanie szlaków żeglugowych i zapobieganie łamaniu embarga na dostawy broni do Libii oraz nielegalny wywóz ropy naftowej. Polscy lotnicy stacjonujący w bazie Sigonella na Sycylii realizowali te zadania w ramach X zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego.

Lotnicy w pełni zrealizowali założony plan

Wykorzystany przez nich samolot patrolowo-rozpoznawczy Bryza spędził w powietrzu 204 godziny bez awarii, co umożliwiło skuteczne monitorowanie sytuacji na morzu.

Loty realizowane były zgodnie z harmonogramem operacyjnym i trwały od trzech do czterech godzin. W tym czasie lotnicy monitorowali podejrzane jednostki pływające, sprawdzali ich kurs, ładunek oraz prowadzili dokumentację zdjęciową. Zebrane materiały trafiały do dowództwa operacji w Rzymie, a w uzasadnionych przypadkach informowano okręty patrolowe.

Walka z przemytem i nielegalnymi transportami

Misja Irini została zainicjowana w 2020 roku przez Unię Europejską. Celem operacji jest egzekwowanie embarga ONZ na dostawy broni do Libii, co ma zapobiegać dalszej destabilizacji regionu. W jej ramach Polacy monitorowali tankowce oraz statki, które mogły przewozić nielegalne ładunki.

Nadal można natrafić na jednostki przewożące zamaskowany sprzęt wojskowy lub wykonujące podejrzane manewry. Każda podejrzana jednostka jest identyfikowana i fotografowana. W razie konieczności nawiązywany jest kontakt z jej kapitanem, a ostateczne decyzje podejmuje dowództwo operacji.

Lotnicy patrolują także szlaki, którymi poruszają się łodzie z nielegalnymi migrantami. Tym razem aktywność w tym zakresie była niewielka, ponieważ zimą warunki na Morzu Śródziemnym są trudniejsze do pokonania.

Polscy lotnicy zdobyli cenne doświadczenie

Współpraca z sojusznikami NATO pozwala doskonalić umiejętności i operować w trudniejszych warunkach. PKW Irini to jeden z wielu dowodów na zaangażowanie Polski w zapewnianie bezpieczeństwa w Europie i na Morzu Śródziemnym.

Od teraz odpowiedzialność za kontynuację misji spoczywa na XI zmianie kontyngentu. Kolejne miesiące przyniosą nowe wyzwania, ale polscy żołnierze są gotowi, by nadal wspierać operację Irini i dbać o przestrzeganie międzynarodowego prawa na Morzu Śródziemnym.

zdjęcie ilustracyjne, envato.elements

Zobacz podobne

PKP Cargo zawiera nowe umowy z Grupą Azoty

Daria Czaja

Dofinansowanie ponad 600 mln zł na budowę Portu Czystej Energii

Daria Czaja

Nowa strategia ma zapewnić funkcjonowanie Unii w sytuacjach kryzysowych

Daria Czaja

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie