PGE Baltica ponownie wybrała Korporację Budowlaną DORACO na generalnego wykonawcę bazy operacyjno-serwisowej (O&M) dla morskich farm wiatrowych w Ustce. Infrastruktura portowa oraz budynki zaplecza technicznego powstaną w zachodniej części portu i będą kluczowym elementem obsługi morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.
Pierwsza decyzja o wyborze wykonawcy zapadła jeszcze w grudniu ubiegłego roku. W wyniku odwołania jednego z oferentów PGE Baltica przeprowadziła ponowną analizę ofert, która w lutym bieżącego roku ponownie wskazała Doraco jako najlepszą opcję. Tym razem nie wpłynęły już żadne odwołania, co pozwoliło na finalizację wyboru.
PGE Baltica posiada już wymagane pozwolenie na budowę, a nadzór nad inwestycją sprawować będzie Sweco Polska, pełniące rolę inżyniera kontraktu. Sweco odpowiada za nadzór nad szczegółowym projektowaniem, realizacją obiektów oraz przebudową nabrzeża.
Korporacja Budowlana Doraco, mająca siedzibę w Gdańsku, specjalizuje się w projektach hydrotechnicznych. Na swoim koncie ma m.in. modernizacje portów w Szczecinie, Gdyni i Fromborku. W Ustce odpowiedzialna będzie za kompleksowe zaprojektowanie i budowę infrastruktury portowej, obejmującej budynek biurowo-socjalny, magazyn, plac manewrowy oraz nabrzeże przeznaczone dla jednostek serwisowych (CTV – crew transfer vessels).
Baza O&M w Ustce będzie zlokalizowana na obszarze ok. 2,3 ha w zachodniej części portu. Jej oddanie do użytku planowane jest na IV kwartał 2026 roku. Pierwszą farmą wiatrową obsługiwaną z tego miejsca będzie Baltica 2, realizowana przez PGE we współpracy z duńskim koncernem Ørsted.
Pierwszą farmą wiatrową obsługiwaną z usteckiej bazy będzie Baltica 2, którą PGE buduje na Bałtyku wraz z firmą Ørsted.
fot. PGE Baltica