Wydarzenie przyciągnęło przedsiębiorców z całego regionu oraz przedstawicieli instytucji wspierających rozwój biznesu. 27 lutego 2025 roku w Marinie Solnej, znajdującej się w kołobrzeskim Porcie Jachtowym, odbyła się konferencja organizowana przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu oraz Zarząd Portu Morskiego Kołobrzeg.
Konferencja składała się z kilku bloków tematycznych, których celem było przedstawienie aktualnych wyzwań i możliwości rozwoju dla małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. Wśród prelegentów znaleźli się przedstawiciele władz lokalnych oraz ministerstw, którzy omówili dostępne instrumenty finansowe, w tym unijne fundusze. Poruszyli również kwestie związane z cyfryzacją i bezpieczeństwem.
W pierwszej części konferencji, głos zabrali m.in. Rafał Rosiński, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Cyfryzacji, oraz Paulina Kusy z Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Rafał Rosiński mówił o możliwościach rozwoju cyfryzacji w Polsce. Zwracał uwagę na rosnące zagrożenia w zakresie cyberbezpieczeństwa, które mogą dotyczyć także przedsiębiorców. Paulina Kusy szczegółowo opisała dostępne instrumenty wsparcia dla firm w ramach polityki rządowej.
Ważnym punktem konferencji była prezentacja projektu „Polskie Mosty Technologiczne”, który wspiera małe i średnie przedsiębiorstwa w ich ekspansji na rynki zagraniczne. Magdalena Gąsior oraz Łukasz Piotr Szelag z Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu przybliżyli szczegóły tej inicjatywy. Wyjaśnili jak polskie firmy mogą skorzystać z pomocy w zakresie rozwoju międzynarodowego.

Kolejnym blokiem tematycznym była prezentacja sektora energetyki wiatrowej oraz elektromobilności. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej omówiło możliwości współpracy w zakresie projektów offshore. Krzysztof Burda, prezes Polskiego Instytutu Rozwoju Elektromobilności zaprezentował potencjał polskich firm w eksportu elektromobilności.
Gospodarz wydarzenia, Artur Lijewski prezes Zarządu Portu Morskiego Kołobrzeg, podzielił się planami związanymi z rozwojem kołobrzeskiego portu. Mowa także o jego przyszłym zaangażowaniu w obsługę morskich farm wiatrowych. Zwrócił uwagę na konieczność modernizacji wejścia do portu. Jest kluczowe dla dalszego rozwoju tej infrastruktury morskiej.

W trakcie konferencji uczestnicy mieli także okazję do indywidualnych rozmów z ekspertami oraz przedstawicielami instytucji rządowych. Stanowiło to doskonałą okazję do wymiany doświadczeń oraz nawiązania nowych kontaktów biznesowych.
Wydarzenie w Kołobrzegu stanowiło platformę wymiany wiedzy i doświadczeń, pomagając przedsiębiorcom lepiej zrozumieć dostępne możliwości wsparcia, zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym. Przedstawione tematy, takie jak cyfryzacja, energetyka wiatrowa, elektromobilność oraz ekspansja zagraniczna, stanowią kluczowe obszary dla dalszego rozwoju polskiego biznesu w nadchodzących latach.

Wydarzenie w Kołobrzegu było świetną okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń. Przedsiębiorcom dało możliwość lepiej poznać dostępne opcje wsparcia krajowego i unijnego. Omawiane tematy, takie jak cyfryzacja, energetyka wiatrowa, elektromobilność oraz ekspansja zagraniczna są kluczowe dla rozwoju polskiego biznesu w najbliższych latach.
fot. Zarząd Portu Morskiego Kołobrzeg