Polski Portal Morski
Aktualności Technologie Ważne

Ukraina: Naftohaz i Orlen podpisały memorandum o współpracy w zakresie LNG

Ukraińska państwowa spółka paliwowa Naftohaz i Orlen podpisały w piątek porozumienie o współpracy w sektorze LNG i pomocy Kijowowi w dywersyfikacji dostaw gazu – poinformowały obie spółki. Dodatkowo zawarto kontrakt na dostawy 100 mln m sześc. gazu na Ukrainę.

Memorandum to krok o strategicznym znaczeniu, który pomoże Ukrainie zdywersyfikować źródła dostaw gazu i wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne – podkreślił Naftohaz. Dokument podpisali prezes ukraińskiej spółki Roman Czumak oraz wiceprezes ds. operacyjnych Orlenu Robert Soszyński.

Według Czumaka Ukraina posiada potężny system transportu gazu oraz największe podziemne magazyny gazu w Europie, co stwarza unikalne możliwości rozwoju rynku LNG. „Współpraca z Orlenem otwiera (nam) perspektywy dotyczące wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego, dywersyfikacji dostaw oraz integracji Ukrainy z europejskim rynkiem gazowym” – podkreślił prezes Naftohazu.

„Memorandum między Orlenem a Naftohazem stanowi podstawę długoterminowej i wzajemnie korzystnej współpracy w ważnej dziedzinie dostaw zasobów energetycznych. Nasze relacje będą oparte na warunkach komercyjnych, ale zapewnienie dodatkowego źródła gazu jest kluczowe dla Ukrainy także z punktu widzenia jej bezpieczeństwa” – oświadczył Soszyński.

W ramach współpracy Naftohaz zakontraktował około 100 mln metrów sześciennych gazu, który zostanie dostarczony przez terminal LNG na Litwie. Następnie gaz będzie transportowany gazociągiem GIPL, łączącym Litwę z Polską, a potem przez terytorium Polski do granicznego punktu połączenia Hermanowice-Drozdowicze, skąd surowiec odbierze Naftohaz.

Trzy lata temu ówczesne PGNiG po raz pierwszy sprzedało na Ukrainę partię amerykańskiego gazu, który jako LNG przypłynął do terminala w Świnoujściu od dostawcy w Stanach Zjednoczonych. Pod koniec grudnia 2024 r. ukraińska firma DTEK sprowadziła 100 mln m sześc. amerykańskiego gazu, który jako LNG trafił do terminala Revithoussa w Grecji, a stamtąd przez Bułgarię i Rumunię do ukraińskiego systemu.

źródło: PAP

fot. Orlen S.A.

Zobacz podobne

Rynek offshore: nawet 70 000 nowych miejsc pracy 

LK

Otwarte drzwi Politechniki Morskiej w Szczecinie

Daria Czaja

Pierwsza młoda focza pacjentka w tym roku w Stacji Morskiej w Helu

Daria Czaja

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie